| Product number: | DK-K12740V0A200260202CJ |
| Manufacturer Product Number: | BAS40-04 |
| Manufacturer : | CJ |
| Series : | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type : | Schottky Diodes |
| Voltage(VR) : | 40V |
| Current (IO) : | 200mA |
| Forward Voltage(VF) : | 1V |
| Power dissipation(Pd) : | 200mW |
| Packge : | SOT-23 |
| Description: | Schottky Diodes ,BAS40-04 ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23 |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CJ |
| Product Series | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type | Schottky Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BAS40_SOT-23 |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-21

SD101AWS
Schottky Diodes ,SD101AWS ,VR:60V ,- ,VF:1V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

DS520-30LED02
Schottky Diodes ,DS520-30LED02 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:0.45V ,PD:100mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

SD103CWS
Schottky Diodes ,SD103CWS ,VR:20V ,- ,VF:0.6V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

BAS40-05T
Schottky Diodes ,BAS40-05T ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

DSS70LED02
Schottky Diodes ,DSS70LED02 ,VR:70V ,- ,VF:1V ,PD:250mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

BAT54C
Schottky Diodes ,BAT54C ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

CMPSH-3
Schottky Diodes ,CMPSH-3 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:1V ,PD:350mW ,SOT-23
$0.000000 More

MBR0560
Schottky Diodes ,MBR0560 ,VR:60V ,IO:500mA ,VF:0.7V ,PD:410mW ,SOD-123
$0.000000 More

B5819W
Schottky Diodes ,B5819W ,VR:40V ,IO:1000mA ,VF:0.9V ,PD:450mW ,SOD-123
$0.016335 More

RB751CS-40
Schottky Diodes ,RB751CS-40 ,VR:40V ,IO:30mA ,VF:0.37V ,PD:100mW ,SOD-923
$0.000000 More

BAT54W
Schottky Diodes ,BAT54W ,VR:30V ,- ,VF:1V ,PD:250mW ,SOD-123
$0.000000 More

BAS70TW
Schottky Diodes ,BAS70TW ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

RB731XN
Schottky Diodes ,RB731XN ,VR:40V ,IO:30mA ,VF:0.37V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

B0540WS
Schottky Diodes ,B0540WS ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.62V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.018513 More

BAS70W
Schottky Diodes ,BAS70W ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-323
$0.000000 More

RB160M-90
Schottky Diodes ,RB160M-90 ,VR:90V ,IO:1000mA ,VF:0.73V ,PD:250mW ,SOD-123
$0.000000 More

RB480V
Schottky Diodes ,RB480V ,VR:40V ,IO:100mA ,VF:0.6V ,PD:150mW ,SOT-553
$0.000000 More

BAS40W-05
Schottky Diodes ,BAS40W-05 ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-323
$0.000000 More

B5819LW
Schottky Diodes ,B5819LW ,VR:40V ,IO:1000mA ,VF:1.1V ,PD:350mW ,SOD-123
$0.000000 More

BAT54CW
Schottky Diodes ,BAT54CW ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-323
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in