| Product number: | DK-K12940V0A200260202CJ |
| Manufacturer Product Number: | BAS40-05 |
| Manufacturer : | CJ |
| Series : | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type : | Schottky Diodes |
| Voltage(VR) : | 40V |
| Current (IO) : | 200mA |
| Forward Voltage(VF) : | 1V |
| Power dissipation(Pd) : | 200mW |
| Packge : | SOT-23 |
| Description: | Schottky Diodes ,BAS40-05 ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23 |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CJ |
| Product Series | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type | Schottky Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BAS40_SOT-23 |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-31

DS54NND03
Schottky Diodes ,DS54NND03 ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,WBFBP-03B
$0.000000 More

B5817LW
Schottky Diodes ,B5817LW ,VR:20V ,IO:1000mA ,VF:0.8V ,PD:350mW ,SOD-123
$0.000000 More

RB160M-40
Schottky Diodes ,RB160M-40 ,VR:40V ,IO:1000mA ,VF:0.51V ,PD:350mW ,SOD-123
$0.000000 More

B0540WS
Schottky Diodes ,B0540WS ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.62V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.018513 More

BAS70DW-05
Schottky Diodes ,BAS70DW-05 ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

BAS40W-04
Schottky Diodes ,BAS40W-04 ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-323
$0.000000 More

BAT54ADW
Schottky Diodes ,BAT54ADW ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

RB160M-90
Schottky Diodes ,RB160M-90 ,VR:90V ,IO:1000mA ,VF:0.73V ,PD:250mW ,SOD-123
$0.000000 More

RB520S-30
Schottky Diodes ,RB520S-30 ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:0.6V ,PD:150mW ,SOD-523
$0.009397 More

MBR0520
Schottky Diodes ,MBR0520 ,VR:20V ,IO:500mA ,VF:0.45V ,PD:410mW ,SOD-123
$0.000000 More

BAS40-06
Schottky Diodes ,BAS40-06 ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

RB731XN
Schottky Diodes ,RB731XN ,VR:40V ,IO:30mA ,VF:0.37V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

CMPSH-3
Schottky Diodes ,CMPSH-3 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:1V ,PD:350mW ,SOT-23
$0.000000 More

B0520LW
Schottky Diodes ,B0520LW ,VR:20V ,IO:500mA ,VF:0.385V ,PD:410mW ,SOD-123
$0.000000 More

BAT54V
Schottky Diodes ,BAT54V ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-563
$0.000000 More

RB751CS-40
Schottky Diodes ,RB751CS-40 ,VR:40V ,IO:30mA ,VF:0.37V ,PD:100mW ,SOD-923
$0.000000 More

BAS70
Schottky Diodes ,BAS70 ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

DK400LED02
Schottky Diodes ,DK400LED02 ,VR:80V ,IO:100mA ,VF:1.2V ,PD:100mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

BAS40V
Schottky Diodes ,BAS40V ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-563
$0.000000 More

RB160M-30
Schottky Diodes ,RB160M-30 ,VR:30V ,IO:1000mA ,VF:0.48V ,PD:450mW ,SOD-123
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in