| Product number: | DK-K13140V0A200260202CJ |
| Manufacturer Product Number: | BAS40-06 |
| Manufacturer : | CJ |
| Series : | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type : | Schottky Diodes |
| Voltage(VR) : | 40V |
| Current (IO) : | 200mA |
| Forward Voltage(VF) : | 1V |
| Power dissipation(Pd) : | 200mW |
| Packge : | SOT-23 |
| Description: | Schottky Diodes ,BAS40-06 ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23 |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CJ |
| Product Series | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type | Schottky Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BAS40_SOT-23 |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-31

BAS40V
Schottky Diodes ,BAS40V ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-563
$0.000000 More

B5817WS
Schottky Diodes ,B5817WS ,VR:20V ,IO:1000mA ,VF:0.75V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

RB400D
Schottky Diodes ,RB400D ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.55V ,PD:250mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAT720
Schottky Diodes ,BAT720 ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.55V ,PD:350mW ,SOT-23
$0.000000 More

RB480K
Schottky Diodes ,RB480K ,VR:40V ,IO:100mA ,VF:0.6V ,PD:150mW ,SOT-353
$0.000000 More

RB421D
Schottky Diodes ,RB421D ,VR:40V ,IO:100mA ,VF:0.55V ,PD:250mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAT54DW
Schottky Diodes ,BAT54DW ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

SD106WS
Schottky Diodes ,SD106WS ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:0.55V ,PD:250mW ,SOD-323
$0.000000 More

MBRX0530
Schottky Diodes ,MBRX0530 ,VR:30V ,IO:500mA ,VF:0.55V ,PD:250mW ,SOD-323
$0.000000 More

CMPSH-3S
Schottky Diodes ,CMPSH-3S ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:1V ,PD:350mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAT43WS
Schottky Diodes ,BAT43WS ,VR:30V ,- ,VF:0.45V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

MBRX0540
Schottky Diodes ,MBRX0540 ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.55V ,PD:250mW ,SOD-323
$0.000000 More

RB160M-30
Schottky Diodes ,RB160M-30 ,VR:30V ,IO:1000mA ,VF:0.48V ,PD:450mW ,SOD-123
$0.000000 More

B0520LW
Schottky Diodes ,B0520LW ,VR:20V ,IO:500mA ,VF:0.385V ,PD:410mW ,SOD-123
$0.000000 More

RB520CS-30
Schottky Diodes ,RB520CS-30 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:0.6V ,PD:100mW ,SOD-923
$0.000000 More

BAT42WS
Schottky Diodes ,BAT42WS ,VR:30V ,- ,VF:0.65V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

SD101BW
Schottky Diodes ,SD101BW ,VR:50V ,- ,VF:0.95V ,PD:400mW ,SOD-123
$0.000000 More

B0530W
Schottky Diodes ,B0530W ,VR:30V ,IO:500mA ,VF:0.43V ,PD:410mW ,SOD-123
$0.000000 More

RB550V-30
Schottky Diodes ,RB550V-30 ,VR:30V ,IO:1000mA ,VF:0.52V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

BAV23A
Schottky Diodes ,BAV23A ,VR:250V ,IO:100mA ,VF:1.25V ,PD:350mW ,SOT-23
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in