✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | DK-K13440V0A200260111CJ |
| Manufacturer Product Number: | BAS40V |
| Manufacturer : | CJ |
| Series : | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type : | Schottky Diodes |
| Voltage(VR) : | 40V |
| Current (IO) : | 200mA |
| Forward Voltage(VF) : | 1V |
| Power dissipation(Pd) : | 150mW |
| Packge : | SOT-563 |
| Description: | Schottky Diodes ,BAS40V ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-563 |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CJ |
| Product Series | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type | Schottky Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BAS40V_SOT-563 |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-01

BAS40-06T
Schottky Diodes ,BAS40-06T ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

MBR0540
Schottky Diodes ,MBR0540 ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.55V ,PD:410mW ,SOD-123
$0.000000 More

BAS70W
Schottky Diodes ,BAS70W ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-323
$0.000000 More

RB500V-40
Schottky Diodes ,RB500V-40 ,VR:40V ,IO:100mA ,VF:0.45V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

RB550V-30
Schottky Diodes ,RB550V-30 ,VR:30V ,IO:1000mA ,VF:0.52V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

MA729
Schottky Diodes ,MA729 ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:0.55V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

BAT64-06
Schottky Diodes ,BAT64-06 ,VR:40V ,IO:250mA ,VF:0.75V ,PD:250mW ,SOT-23
$0.000000 More

DS715NND03
Schottky Diodes ,DS715NND03 ,VR:30V ,IO:30mA ,VF:0.37V ,PD:150mW ,WBFBP-03B
$0.000000 More

1SS344
Schottky Diodes ,1SS344 ,VR:20V ,IO:500mA ,VF:0.55V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAT54DW
Schottky Diodes ,BAT54DW ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

BAT54JW
Schottky Diodes ,BAT54JW ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

DSS70LED02
Schottky Diodes ,DSS70LED02 ,VR:70V ,- ,VF:1V ,PD:250mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

B0540W
Schottky Diodes ,B0540W ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.62V ,PD:410mW ,SOD-123
$0.000000 More

DK400LED02
Schottky Diodes ,DK400LED02 ,VR:80V ,IO:100mA ,VF:1.2V ,PD:100mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

BAS40-05T
Schottky Diodes ,BAS40-05T ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

BAT54W
Schottky Diodes ,BAT54W ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-323
$0.000000 More

BAT54CDW
Schottky Diodes ,BAT54CDW ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-363
$0.000000 More

CMPSH-3S
Schottky Diodes ,CMPSH-3S ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:1V ,PD:350mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAT54ST
Schottky Diodes ,BAT54ST ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

BAT54CT
Schottky Diodes ,BAT54CT ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in