| Product number: | DK-K21940V0A500110503CJ |
| Manufacturer Product Number: | MBRX0540 |
| Manufacturer : | CJ |
| Series : | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type : | Schottky Diodes |
| Voltage(VR) : | 40V |
| Current (IO) : | 500mA |
| Forward Voltage(VF) : | 0.55V |
| Power dissipation(Pd) : | 250mW |
| Packge : | SOD-323 |
| Description: | Schottky Diodes ,MBRX0540 ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.55V ,PD:250mW ,SOD-323 |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CJ |
| Product Series | CJ-Schottky Diodes |
| Product Type | Schottky Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-19

BAT46W
Schottky Diodes ,BAT46W ,VR:100V ,IO:150mA ,VF:1V ,PD:500mW ,SOD-123
$0.000000 More

B5817LW
Schottky Diodes ,B5817LW ,VR:20V ,IO:1000mA ,VF:0.8V ,PD:350mW ,SOD-123
$0.000000 More

RB400D
Schottky Diodes ,RB400D ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.5V ,PD:250mW ,SOT-23
$0.000000 More

B5817W
Schottky Diodes ,B5817W ,VR:20V ,IO:1000mA ,VF:0.75V ,PD:450mW ,SOD-123
$0.000000 More

SD101CWS
Schottky Diodes ,SD101CWS ,VR:40V ,- ,VF:0.9V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

BAT60B
Schottky Diodes ,BAT60B ,VR:10V ,- ,VF:0.6V ,PD:350mW ,SOD-323
$0.000000 More

B5818WS
Schottky Diodes ,B5818WS ,VR:30V ,IO:1000mA ,VF:0.875V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

RB160M-30
Schottky Diodes ,RB160M-30 ,VR:30V ,IO:1000mA ,VF:0.48V ,PD:450mW ,SOD-123
$0.000000 More

DK400LED02
Schottky Diodes ,DK400LED02 ,VR:80V ,IO:100mA ,VF:1.2V ,PD:100mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

BAT54CT
Schottky Diodes ,BAT54CT ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

BAS70T
Schottky Diodes ,BAS70T ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

DSS70LED02
Schottky Diodes ,DSS70LED02 ,VR:70V ,- ,VF:1V ,PD:250mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

BAS70-05
Schottky Diodes ,BAS70-05 ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAS70W
Schottky Diodes ,BAS70W ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-323
$0.000000 More

RB480V
Schottky Diodes ,RB480V ,VR:40V ,IO:100mA ,VF:0.6V ,PD:150mW ,SOT-553
$0.000000 More

SD106WS
Schottky Diodes ,SD106WS ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:0.55V ,PD:250mW ,SOD-323
$0.000000 More

MMBD301
Schottky Diodes ,MMBD301 ,VR:30V ,IO:50mA ,VF:0.6V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

1SS388
Schottky Diodes ,1SS388 ,VR:40V ,IO:100mA ,VF:0.6V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.015246 More

BAR43A
Schottky Diodes ,BAR43A ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAR43C
Schottky Diodes ,BAR43C ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in