✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | DK-K28240V0A500110704LR |
| Manufacturer Product Number: | LMBR0540FT1G |
| Manufacturer : | LRC |
| Series : | LRC-Schottky Diodes |
| Product Type : | Schottky Diodes |
| Voltage(VR) : | 40V |
| Current (IO) : | 500mA |
| Forward Voltage(VF) : | 0.55V |
| Power dissipation(Pd) : | 400mW |
| Packge : | SOD-123FL |
| Description: | Schottky Diodes ,LMBR0540FT1G ,VR:40V ,IO:500mA ,VF:0.55V ,PD:400mW ,SOD-123FL |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | LRC |
| Product Series | LRC-Schottky Diodes |
| Product Type | Schottky Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | LMBR0540FT1G.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-20

LBAT54HT1G
Schottky Diodes ,LBAT54HT1G ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOD-323,JV
$0.000000 More

RB521CS-30
Schottky Diodes ,RB521CS-30 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:0.5V ,PD:100mW ,SOD-923
$0.000000 More

BAS70-06T
Schottky Diodes ,BAS70-06T ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

BAS70W-05
Schottky Diodes ,BAS70W-05 ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-323
$0.000000 More

SD101BWS
Schottky Diodes ,SD101BWS ,VR:50V ,- ,VF:0.95V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

RB521S-30
Schottky Diodes ,RB521S-30 ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:0.5V ,PD:150mW ,SOD-523
$0.000000 More

DS315W
Schottky Diodes ,DS315W ,VR:150V ,IO:3A ,VF:0.95V ,S315 ,SOD123FL
$0.024611 More

BAT54W
Schottky Diodes ,BAT54W ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-323
$0.000000 More

BAS40-04T
Schottky Diodes ,BAS40-04T ,VR:40V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

BAT54CT
Schottky Diodes ,BAT54CT ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

DS521-30EAA02
Schottky Diodes ,DS521-30EAA02 ,VR:30V ,IO:100mA ,VF:0.37V ,PD:100mW , MLDFN0.6*0.3-2L-A
$0.000000 More

SD101CW
Schottky Diodes ,SD101CW ,VR:40V ,- ,VF:0.9V ,PD:400mW ,SOD-123
$0.000000 More

B0520WS
Schottky Diodes ,B0520WS ,VR:20V ,IO:500mA ,VF:0.39V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.020790 More

BAT64-06
Schottky Diodes ,BAT64-06 ,VR:40V ,IO:250mA ,VF:0.75V ,PD:250mW ,SOT-23
$0.000000 More

BAS70-04T
Schottky Diodes ,BAS70-04T ,VR:70V ,IO:70mA ,VF:1V ,PD:150mW ,SOT-523
$0.000000 More

DSS40LED02
Schottky Diodes ,DSS40LED02 ,VR:40V ,IO:120mA ,VF:1V ,PD:100mW ,WBFBP-02C
$0.000000 More

BAT54A
Schottky Diodes ,BAT54C ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23,KL2
$0.004792 More

BAR43C
Schottky Diodes ,BAR43C ,VR:30V ,IO:200mA ,VF:1V ,PD:200mW ,SOT-23
$0.000000 More

SD103AWS
Schottky Diodes ,SD103AWS ,VR:40V ,- ,VF:0.6V ,PD:200mW ,SOD-323
$0.000000 More

BAT46W
Schottky Diodes ,BAT46W ,VR:100V ,IO:150mA ,VF:1V ,PD:500mW ,SOD-123
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in