✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | DS-SDS02275V0A200040202CJ |
| Manufacturer Product Number: | BAS116 |
| Manufacturer : | CJ |
| Series : | CJ-Switching Diodes |
| Product Type : | Switching Diodes |
| Reverse Voltag (VRM) : | 75V |
| Output Current(IO) : | 200mA |
| Power Dissipation (Pd) : | 225mW |
| Forward voltage (VF) : | 1.25V |
| Package : | SOT-23 |
| Description: | Switching Diodes ,BAS116 ,VR:75V ,IO:200mA ,PD:225mW ,VF:1.25V ,SOT-23 |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | CJ |
| Product Series | CJ-Switching Diodes |
| Product Type | Switching Diodes |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BAS116_SOT-23 |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-31

MMBD1505A
Switching Diodes ,MMBD1505A ,VR:200V ,IO:200mA ,PD:350mW ,VF:1.5V ,SOT-23
$0.000000 More

MMBD4148A
Switching Diodes ,MMBD4148A ,VR:100V ,IO:200mA ,PD:350mW ,VF:1V ,SOT-23
$0.000000 More

MMBD3004S
Switching Diodes ,MMBD3004S ,VR:350V ,IO:225mA ,PD:350mW ,VF:1.25V ,SOT-23
$0.000000 More

MMBD4448HTA
Switching Diodes ,MMBD4448HTA ,VR:80V ,IO:250mA ,PD:150mW ,VF:1.25V ,SOT-523
$0.000000 More

BAV16W
Switching Diodes ,BAV16W ,VR:75V ,IO:150mA ,PD:400mW ,VF:1.25V ,SOD-123
$0.000000 More

BAS16
Switching Diodes ,BAS16 ,VR:75V ,IO:150mA ,PD:225mW ,VF:1.25V ,SOT-23
$0.000000 More

DAP202
Switching Diodes ,DAP202 ,VR:80V ,IO:100mA ,PD:200mW ,VF:1.2V ,SOT-23
$0.000000 More

MMBD4448
Switching Diodes ,MMBD4448 ,VR:75V ,IO:250mA ,PD:350mW ,VF:1.25V ,SOT-23
$0.000000 More

BAV199
Switching Diodes ,BAV199 ,VR:70V ,IO:215mA ,PD:225mW ,VF:1.25V ,SOT-23
$0.011858 More

DK21LLD03
Switching Diodes ,DK21LLD03 ,VR:200V ,IO:200mA ,PD:100mW ,VF:1.25V ,WBFBP-03D(1.0×1.0×0.5)
$0.000000 More

DK4148NND03
Switching Diodes ,DK4148NND03 ,VR:75V ,IO:150mA ,PD:150mW ,VF:1.25V ,WBFBP-03B(1.2×1.2×0.5)
$0.000000 More

BAV21W
Switching Diodes ,BAV21W ,VR:250V ,IO:200mA ,PD:250mW ,VF:1.25V ,SOD-123
$0.000000 More

MMBD3004C
Switching Diodes ,MMBD3004C ,VR:350V ,IO:225mA ,PD:350mW ,VF:1.25V ,SOT-23
$0.000000 More

MMBD4148CA
Switching Diodes ,MMBD4148CA ,VR:100V ,IO:200mA ,PD:350mW ,VF:1V ,SOT-23
$0.000000 More

MMBD4448HTW
Switching Diodes ,MMBD4448HTW ,VR:80V ,IO:250mA ,PD:200mW ,VF:1.25V ,SOT-363
$0.000000 More

MMBD4148AT
Switching Diodes ,MMBD4148AT ,VR:75V ,- ,PD:150mW ,VF:1.25V ,SOT-523
$0.000000 More

1SS355
Switching Diodes ,1SS355 ,VR:80V ,IO:100mA ,PD:200mW ,VF:1.2V ,SOD-323
$0.000000 More

DAN202U
Switching Diodes ,DAN202U ,VR:80V ,IO:100mA ,PD:200mW ,VF:1.2V ,SOT-323
$0.000000 More

DK400LED02
Switching Diodes ,DK400LED02 ,VR:80V ,IO:100mA ,PD:100mW ,VF:1.2V ,WBFBP-02C(1.0×0.6×0.5)
$0.000000 More

DK4448LLD03
Switching Diodes ,DK4448LLD03 ,VR:80V ,IO:250mA ,PD:100mW ,VF:1.25V ,WBFBP-03D
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in