The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-0603-2A002JF0W6FA |
| Manufacturer Product Number: | J93-F-2A000-063 |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-0603F |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 0603 |
| Current Value : | 2A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | DC63V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,0603 ,2A ,63V ,Fast Acting Type ,- ,WALTER-0603F ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Rated Current | 0.5A~6A |
| Rated Voltage | (0.5A-0.75A):125V (1A-6A):63V |
| SIZE | 0603(1.6mm*0.8mm) |
| Safety Approval | UL E56092 |
| Melting characteristic | Fast Acting |
| Substrate | Alumina Ceramic |
| Fuse element | Cu Alloy / Sn |
| Terminal electrode | Cu / Ni / Sn |
| Protective coating | Flame-retardant epoxy |
| Breaking Capacity | 0.5A~0.75A V =125V DC ; I=50A 1A~6A V =63V DC ; I=50A |
| Operating Temperature | -55℃~150℃ |
0603F2A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,2A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More

0603FF2A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,2A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,LB-0603FF ,-
$0.017272 More
J93F2A000063R
Surface Mount Fuses ,0603 ,2A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Data Sheet | Walter_0603F.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf | |
| RoHs Report | Walter_SMD_FUSE_ROHSA223.pdf |
| REACH Report | WALTER_REACH240 |
Lead time: Discontinued
J93F2A000063R
Surface Mount Fuses ,0603 ,2A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
2410H5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
0402F2.5A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,2.5A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.028914 More
1032SF60A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,60A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.731077 More
2410H1.6A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1.6A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
2410LT3.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
1032SF50A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.685385 More

1206F0.375A125V
Surface Mount Fuses ,1206 ,375mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.060923 More
0402FA4A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,4A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0402F ,-
$0.028914 More
1206T10A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,10A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
2410LT5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
0402F0.2A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,200mA ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.038552 More
6125SF7A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,7A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
0603F1.5A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,1.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
0402FA3A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,3A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0402F ,-
$0.028914 More
2410F5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,5A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-2410F ,Gold-plated
$0.059400 More
1206T1.25A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.25A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
2410H4A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,4A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
6125SH2A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,2A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More
J93F1A000063R
Surface Mount Fuses ,0603 ,1A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in