The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-1032-60A0Y7FCWSFA |
| Manufacturer Product Number: | 1032SF60A250V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-1032SF |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 1032 |
| Current Value : | 60A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC250V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,1032 ,60A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Rated Current | 20A~60A |
| Rated Voltage | 20A~30A: 250Vac 100V dc 40A~60A: 250Vac 72V dc |
| Size | 10.25mm*3.2mm |
| Safety Approval | UL:E56092 |
| Melting characteristic | Fast Acting Fuse |
| Body | Ceramic tube |
| Cap | Brass with gold plated |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | Walter_1032SF.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| RoHs Report | Brick Fuse CANEC2222832045 ROHS.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-07-03
Quantity
Unit Price
10
$1.462154
200
$1.218461
500
$0.974769
MPQ:2000
MOQ: 2000
MOQ:10
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
2410H3A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.0A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More

1206F1.25A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.25A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
2410F1A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-2410F ,Gold-plated
$0.059400 More
2410LT3.15A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.15A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
6125SF2A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,2A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
1206T5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,5A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More

1206F7A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,7.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More

1206F1.5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
0402F3.5A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,3.5A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.028914 More
0603F1A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,1A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More

1032ST3A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-1032ST ,-
$0.181746 More
0603F0.75A125V
Surface Mount Fuses ,0603 ,750mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
0603F2.5A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,2.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
6125SF12A65V
Surface Mount Fuses ,6125 ,12A ,65VAC ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
2410H3.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
0603T3.5A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,3.5A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.020562 More

1206F0.5A125V
Surface Mount Fuses ,1206 ,500mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206F ,-
$0.045692 More
2410H3.15A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.15A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More

1206F0.375A125V
Surface Mount Fuses ,1206 ,375mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.060923 More
6125SH3.5A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,3.5A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in