The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-2410-3A50Y7TCWLTS |
| Manufacturer Product Number: | 2410LT3.5A250V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-2410LT |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 2410 |
| Current Value : | 3.5A |
| Breaking Series : | Time-Lag Type |
| Voltage : | AC250V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,2410 ,3.5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Rated Current | 0.5A~6.3A |
| Rated Voltage | 250 V ac |
| SIZE | (6.10±0.50)*(2.670±0.30) |
| Safety Approval | UL E56092; TUV R50485936; CQC: CQC20012273793 |
| Melting characteristic | Slo-Blo Fuse |
| Body | Ceramic tube |
| Cap | Brass with Sliver plated |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter Profile-CN-2026.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | Walte_2410LT_V5.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| RoHs Report | Walter_NANO_ROHS.pdf |
| REACH Report | Walter_NANO_REACH224.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-11
Quantity
Unit Price
5
$0.104788
100
$0.068234
500
$0.048738
MPQ:1000
MOQ: 1000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
6125SF2.5A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,2.5A ,125VAC ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
1206T4A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,4A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
0603F0.75A125V
Surface Mount Fuses ,0603 ,750mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
0402F0.315A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,315mA ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.038552 More
2410H5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
1206HC40A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,40A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.115525 More
1032SF50A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.685385 More
0603T3.5A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,3.5A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.020562 More
1032SF60A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,60A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.731077 More

2410LT3.15A250V-g
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.15A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD
$0.000000 More
2410LT3.15A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.15A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
0603T2.5A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,2.5A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.020562 More
0603F3.5A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,3.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
0603T6A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,6A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.020562 More

1032ST3A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-1032ST ,-
$0.181746 More
6125SF1A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,1A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
0402FA5A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,5A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0402F ,-
$0.028432 More

1206F0.375A125V
Surface Mount Fuses ,1206 ,375mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.060923 More
1206T1A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
1206T1.25A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.25A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in