✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-6125-1A00K1TC452A |
| Manufacturer Product Number: | 0452001.MRL |
| Manufacturer : | Littelfuse |
| Series : | Littelfuse-0452 |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 6125 |
| Current Value : | 1A |
| Voltage : | AC/DC125V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,6125 ,1A ,125V ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,Littelfuse-0452 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse |
| Product Series | Littelfuse-0452 |
| Product Type | Surface Mount Fuses |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Type | Surface Mount Fuses |
| Series | 0452 |
| Breaking Seiies | Time-Lag Type |
| Size | 6.1mm*2.69mm |
| Materials | Body: Ceramic Terminations: Gold-plated Caps / Sn-dipped Silver Plated Caps |
| Operating Temperature | -55°C to 125°C |
| Moisture Sensitivity Level | Level 1, J-STD-020 |
| Solderability | MIL-STD-202, Method 208 |
| Thermal Shock | MIL-STD-202, Method 107, Test Condition B, 5 cycles, -65°C / +125°C, 15 minutes |
| MPQ | 1000PCS |
| Termination Style | Chip SMD |
| Electrical specifications | |
| Rated Current(ADC) | Nominal Resistance( Ω) |
| 0.375 | 1.200 |
| 0.500 | 0.7000 |
| 0.750 | 0.3600 |
| 1.00 | 0.2250 |
| 1.50 | 0.0930 |
| 2.00 | 0.0625 |
| 2.50 | 0.0450 |
| 3.00 | 0.0340 |
| 3.50 | 0.0224 |
| 4.00 | 0.0186 |
| 5.00 | 0.0136 |
| 7.00 | 0.0105 |
| 8.00 | 0.0088 |
| 12.00 | 0.0061 |
| Nominal Melting I2 t | I2T |
| 0.375 | 0.101 |
| 0.500 | 0.240 |
| 0.750 | 0.904 |
| 1.00 | 1.98 |
| 1.50 | 3.65 |
| 2.00 | 8.20 |
| 2.50 | 15.0 |
| 3.00 | 20.16 |
| 3.50 | 26.53 |
| 4.00 | 34.40 |
| 5.00 | 83.72 |
| 7.00 | 123.83 |
| 8.00 | 137.34 |
| 12 | 260.46 |
| Safety Approval | |
| UL | E10480 (0.375A - 12A) |
| SA | 29862 (0.375A - 12A) |
| PE | NBK030205-E10480B (1A - 5A) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | 0452 Series.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-13
Quantity
Unit Price
5
$0.327005
20
$0.228903
100
$0.183123
MPQ:1000
MOQ: 1000
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
0456030.ER
Surface Mount Fuses ,1032 ,30A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.000000 More

0483.750DRA
Surface Mount Fuses ,1206 ,750mA ,75V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,-
$0.000000 More

0483002.DRA
Surface Mount Fuses ,1206 ,2A ,75V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,-
$0.000000 More

32E1800A
Surface Mount Fuses ,1032 ,8A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD
$0.085292 More

1206F7A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,7.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More

32E1500A
Surface Mount Fuses ,1032 ,5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD
$0.074631 More
0402F0.2A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,200mA ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.038552 More

06H1150D
Surface Mount Fuses ,0603 ,1.5A ,32V ,High Surge Type ,Chip SMD ,LANSON-06H ,-
$0.016449 More

45E2200A
Surface Mount Fuses ,4.5*12mm ,20A ,250V ,High Surge Type ,Chip SMD
$0.000000 More
2410LT1.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1.5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More

32E1200A
Surface Mount Fuses ,1032 ,2A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,LANSON-32E ,-
$0.074631 More

6125FA5A250V
Surface Mount Fuses ,6125 ,5A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,LB-6125FA ,Silver
$0.000000 More

06H1800D
Surface Mount Fuses ,0603 ,8A ,32V ,High Surge Type ,Chip SMD ,LANSON-06H ,-
$0.019191 More

12D2400P
Surface Mount Fuses ,1206 ,40A ,36V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.051175 More

24E1700A
Surface Mount Fuses ,2410 ,7A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,LANSON-24E ,Silver
$0.033127 More

32E2350A
Surface Mount Fuses ,1032 ,35A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD
$0.127939 More

45E1630A
Surface Mount Fuses ,4.5*12mm ,6.3A ,250V ,High Surge Type ,Chip SMD
$0.000000 More

24E2100A
Surface Mount Fuses ,2410 ,10A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,LANSON-24E ,Silver
$0.042425 More
2410H3.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
1206T1A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in