The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-6125-3A00K1FCW6SA |
| Manufacturer Product Number: | 6125SF3A125V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-6125SF |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 6125 |
| Current Value : | 3A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC125V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,6125 ,3A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Rated Current | 1.0A~20A |
| Rated Voltage | 1.0A~10A : 125 V ac / 125 V dc /160 V dc 12A~20A : 65 V dc/ac |
| Size | 6.1mm*2.5mm |
| Safety Approval | UR :E56092 C-UR:E56092 PSE:JET5360-31007-2003 (1A~5A) |
| Melting characteristic | Inrush Fuse |
| Body | Ceramic tube |
| Cap | Brass with gold plated |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | Walter_6125SF.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-10
Quantity
Unit Price
1
$0.217191
20
$0.140123
100
$0.105092
MPQ:1000
MOQ: 1000
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
6125SF12A65V
Surface Mount Fuses ,6125 ,12A ,65VAC ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
0603F0.5A125V
Surface Mount Fuses ,0603 ,500mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-0603F ,-
$0.033733 More

1206F4A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,4.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
1206T2A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,2A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More

1206F1.25A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.25A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
0603F2.5A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,2.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More
1206T1A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1A ,63V ,Time-Lag Type ,Chip ,1206T
$0.032213 More
6125SF1.6A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,1.6A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,-
$0.052546 More
1032SF60A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,60A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.731077 More
1206HC30A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,30A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.067624 More
0402FA3A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,3A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0402F ,-
$0.028914 More

1206F0.5A125V
Surface Mount Fuses ,1206 ,500mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-1206F ,-
$0.045692 More

1206F1.5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
2410LT3A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip SMD ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
1206SF15A32V
Surface Mount Fuses ,1206 ,15A ,32V ,- ,Chip ,WALTER-1206SF ,-
$0.076763 More
J93-F-2A000-063
Surface Mount Fuses ,0603 ,2A ,63V ,Fast Acting Type ,- ,WALTER-0603F ,-
$0.000000 More
2410H3.15A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.15A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More

1206F1A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,1A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
0603F4A63V
Surface Mount Fuses ,0603 ,4A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0603F ,-
$0.026867 More

1206F5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,5.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in