The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F01-6125-3A15K1FCW6SA |
| Manufacturer Product Number: | 6125SF3.15A125V |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-6125SF |
| Type : | Surface Mount Fuses |
| Size : | 6125 |
| Current Value : | 3.15A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC125V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | Surface Mount Fuses ,6125 ,3.15A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Rated Current | 1.0A~20A |
| Rated Voltage | 1.0A~10A : 125 V ac / 125 V dc /160 V dc 12A~20A : 65 V dc/ac |
| Size | 6.1mm*2.5mm |
| Safety Approval | UR :E56092 C-UR:E56092 PSE:JET5360-31007-2003 (1A~5A) |
| Melting characteristic | Inrush Fuse |
| Body | Ceramic tube |
| Cap | Brass with gold plated |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter_Profile_CN.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | Walter_6125SF.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-05-21
Quantity
Unit Price
1
$0.217191
20
$0.140123
100
$0.105092
MPQ:1000
MOQ: 1000
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
0603T1A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,1A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.020562 More
2410LT1A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,1A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-2410LT ,Silver
$0.034117 More
6125SF4A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,4A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More

1206F0.375A125V
Surface Mount Fuses ,1206 ,375mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.060923 More
6125SH3A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,3A ,125VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-6125SH ,-
$0.052546 More
0603F0.5A125V
Surface Mount Fuses ,0603 ,500mA ,125V ,Fast Acting Type ,Chip SMD ,WALTER-0603F ,-
$0.033733 More
6125SF6.3A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,6.3A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
1206HC20A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,20A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.070442 More
6125SF5A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,5A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More

1206F6A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,6.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More

1206F2A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,2.0A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.042646 More

1206F2.5A63V
Surface Mount Fuses ,1206 ,2.5A ,63V ,Fast Acting Type ,Chip ,1206F
$0.027415 More
2410H3.5A250V
Surface Mount Fuses ,2410 ,3.5A ,250VAC ,High Surge Type ,Chip SMD ,WALTER-2410H ,Gold-plated
$0.063360 More
1206HC30A48V
Surface Mount Fuses ,1206 ,30A ,48V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.067624 More
1032SF40A250V
Surface Mount Fuses ,1032 ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-1032SF ,-
$0.685385 More
0603T3A32V
Surface Mount Fuses ,0603 ,3A ,32V ,Time-Lag Type ,Chip ,WALTER-0603T ,-
$0.020562 More
6125SF7A125V
Surface Mount Fuses ,6125 ,7A ,125V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-6125SF ,-
$0.052546 More
0402F0.2A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,200mA ,32V ,Fast Acting Type ,Chip SMD
$0.038552 More
1206HC12A35V
Surface Mount Fuses ,1206 ,12A ,35V ,- ,Chip ,WALTER-1206HC ,-
$0.042265 More
0402FA3A32V
Surface Mount Fuses ,0402 ,3A ,32V ,Fast Acting Type ,Chip ,WALTER-0402F ,-
$0.028914 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in