✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F05-5220-10A0Y7FBFSDA |
| Manufacturer Product Number: | FSD-F10A0V2T01000BM1G |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-FSD |
| Type : | Glass Tube Fuses |
| Size : | 5.2*20mm |
| Current Value : | 10A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC250V |
| Termination Style : | Axial Without Lead |
| Description: | Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,10A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FSD ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Series No. | FSD |
| Size (mm) | 5.2x20 |
| Current | 200mA~15A |
| Voltage max | 250VAC |
| Characteristic | Fast Acting |
| Standards and approvals | |
| UL | E56092(200mA~15A) |
| VDE | 40016929(200mA~10A) 40016932 (12A-15A) |
| BSI | KM70911(200mA~6.3A) |
| CCC | 2020970207000226(200mA-6.3A) |
| CQC | CQC11012062192(8A、10A) |
| PSE | JET2179-31003-2003(1A~5A) JET2179-31003-2004(6.3A) |
| KC | SU05015-9005(200mA~800mA) SU05015-9001(1A~2.5A) SU05015-9003(3.15A~6.3A) |

FSD-F10A0V2T01000BM2G
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,10A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FSD ,-
$0.100718 More

5J2100A
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,10A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead
$0.000000 More

FSD-F10A0V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5*20 ,10A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FSD ,-
$0.097688 More
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Data Sheet | Walter_Glass_fsd.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Discontinued
Quantity
Unit Price
1
$0.302049
10
$0.241639
100
$0.209111
500
$0.167289

FSD-F3A15V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,3.15A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FSD ,-
$0.075727 More

FAP-F1A50V2T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,1.5A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FAP ,-
$0.046469 More

TMD-T10A0V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,10A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-TMD ,-
$0.106616 More

TAP-T3A15V2T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,3.15A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TAP ,-
$0.045692 More

TAP-T2A50V2T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,2.5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TAP ,-
$0.061959 More

FSD-F15A0V2T02380BG-T
Glass Tube Fuses ,5*20 ,15A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FSD(P) ,bushing
$0.120475 More

TSD-T250MV2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,250mA ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.000000 More

FSD-F10A0V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5*20 ,10A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FSD ,-
$0.097688 More

TAP-T5A00V1T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TAP ,-
$0.061959 More

SIP-T3A50V1T02380BG
Glass Tube Fuses ,5*20 ,3.5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.000000 More

TSD-T5A00V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,5A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-TSD ,-
$0.072498 More

TSD-T630MV2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,630mA ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-TSD ,-
$0.115145 More

FSD-F200MV2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,200mA ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FSD ,-
$0.132523 More

TMD-T1A00V2T02380BG
Glass Tube Fuses ,5*20 ,1A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-TMD(P) ,-
$0.120475 More

TMD-T3A15V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,3.15A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-TMD ,-
$0.089481 More

TAP-T350MV2T02300BG
Glass Tube Fuses ,3.6*10 ,350mA ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.096380 More

FSD-F15A0V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,15A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FSD ,-
$0.101853 More

MGC-F7A00V1T01000BG
Glass Tube Fuses ,6.35*31.75 ,7A ,125VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MGC ,-
$0.084165 More

FSD-F6A30V2T02380BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,6.3A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FSD(P) ,-
$0.096380 More

TSD-T2A00V2T01000BG
Glass Tube Fuses ,5.2*20 ,2A ,250VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-TSD ,-
$0.072498 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in