✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-1838-150AS10TV40A |
| Manufacturer Product Number: | EVH40-150A |
| Manufacturer : | LANSON |
| Series : | LANSON-EVH40 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 118*38mm |
| Current Value : | 150A |
| Voltage : | DC1000V |
| Termination Style : | Stud-mount |
| Description: | Power Fuse ,118*38mm ,150A ,1000V ,Stud-mount |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | LANSON |
| Product Series | EVH40 |
| Product Type | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Operating Temperature | -40℃~120℃ |
| Class of Operation | EV Fuse |
| Current Rating | 100A-400A |
| Voltage Rating | 1000VDC |
| Ref.to Standard | UL248-13;IEC 60269-4 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | EVH40.pdf |
| Electronic | LANSON_Product_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-26

EVH40-180A
Power Fuse ,118*38mm ,180A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

EVSV1000-350F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,350A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

5HT1315K
Power Fuse ,5*20 ,3.15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

5HT1500K
Power Fuse ,5*20 ,5A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

EVSV1000-315A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,315A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

5HT2120K
Power Fuse ,5*20 ,12A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.258162 More

5HT1125KP
Power Fuse ,5*20 ,1.25A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.223740 More

EVSV1000-75A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,75A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-275F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,275A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

PHV2150M
Power Fuse ,10*38mm ,15A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$1.098047 More

EVH40-250A
Power Fuse ,118*38mm ,250A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

PHV1500M
Power Fuse ,10*38mm ,5A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$0.870865 More

5HT1315KP
Power Fuse ,5*20 ,3.15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.223740 More

EVBH36-125A
Power Fuse ,112*36*23mm ,125A ,1000V ,Plate Type Square Bolt
$0.000000 More

EVSV1000-200F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,200A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-50B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,50A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

5HT1250KP
Power Fuse ,5*20 ,2.5A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.223740 More

EVSV1000-400B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,400A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

5HT2200K
Power Fuse ,5*20 ,20A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.282257 More

5HT1125K
Power Fuse ,5*20 ,1.25A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in