✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-1838-400AS10TV40A |
| Manufacturer Product Number: | EVH40-400A |
| Manufacturer : | LANSON |
| Series : | LANSON-EVH40 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 118*38mm |
| Current Value : | 400A |
| Voltage : | DC1000V |
| Termination Style : | Stud-mount |
| Description: | Power Fuse ,118*38mm ,400A ,1000V ,Stud-mount |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | LANSON |
| Product Series | EVH40 |
| Product Type | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Operating Temperature | -40℃~120℃ |
| Class of Operation | EV Fuse |
| Current Rating | 100A-400A |
| Voltage Rating | 1000VDC |
| Ref.to Standard | UL248-13;IEC 60269-4 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | EVH40.pdf |
| Electronic | LANSON_Product_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-26

EVH40-150A
Power Fuse ,118*38mm ,150A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

EVSV1000-400A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,400A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

5HT0400K
Power Fuse ,5*20 ,400mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.251277 More

5HT1400KP
Power Fuse ,5*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.223740 More

EVSV1000-250B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,250A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-250F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,250A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

5HT0600KP
Power Fuse ,5*20 ,600mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.285699 More

EVSV1000-315B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,315A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

5HT0800KP
Power Fuse ,5*20 ,800mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.285699 More

5HT0500KP
Power Fuse ,5*20 ,500mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.285699 More

5HT2100KP
Power Fuse ,5*20 ,10A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.265046 More

5HT1160K
Power Fuse ,5*20 ,1.6A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

PHV2300M
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$1.344161 More

EVH40-125A
Power Fuse ,118*38mm ,125A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

EVSV1000-50B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,50A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-315A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,315A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-125F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,125A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

EVH40-280A
Power Fuse ,118*38mm ,280A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

EVSV1000-100F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,100A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-400B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,400A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in