✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-1845-25A0Q50TH40A |
| Manufacturer Product Number: | WH40-25A-M6 |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WH40 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 18*45 |
| Current Value : | 25A |
| Voltage : | DC700V |
| Termination Style : | Stud-mount |
| Description: | Power Fuse ,18*45 ,25A ,700V ,- ,Stud-mount |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-WH40 |
| Product Type | |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-15

WH30-100-M6
Power Fuse ,18*45 ,100A ,500V ,Fast Acting Type ,Stud-mount
$0.000000 More

LFP-80-EP
Power Fuse ,10*38mm ,80A ,250VAC ,- ,Stud-mount ,WALTER-LFP ,-
$1.683000 More

WM45-25-P
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=38MM
$0.867423 More

RL06 50A 600VACDC CP1
Power Fuse ,10*38mm ,50A ,600V ,- ,Lying(PCB)
$0.000000 More

WH60-160-P
Power Fuse ,26.2mm*16mm ,160A ,150V ,- ,- ,WALTER-WH60 ,-
$0.000000 More

WM45-30A-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.479769 More

WN20-4-P
Power Fuse ,5.2*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.697036 More
WL50-20
Power Fuse ,10*38mm ,20A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$1.908330 More

WN20-3.15
Power Fuse ,5.2*20 ,3.15A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.728016 More

WN20-8
Power Fuse ,5.2*20 ,8A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More
WL20-40-BP
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/DC ,- ,- ,WALTER-WL20 ,-
$2.451392 More

WH25-S100AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,100A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$8.670115 More

MHP-30-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.850258 More

MHC-30
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,-
$0.822462 More
WL55P-3.5-AP
Power Fuse ,10mm*55mm ,3.5A ,1500VDC ,- ,- ,WALTER-WL55P ,-
$2.931923 More

WN20-10-P
Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

FHP-F25A0V4T02380BG
Power Fuse ,5.2*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.603138 More

LFP-40-P
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/125VDC ,Fast Acting Type ,Lying ,WALTER-LFP ,-
$1.342440 More
WL50-4A-AP
Power Fuse ,10*38mm ,4A ,1000V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WL50 ,-
$2.974021 More
WH62-150-M6
Power Fuse ,18*25 ,150A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$30.669591 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in