✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-5220-10A0Z4TBN20A |
| Manufacturer Product Number: | WN20-10 |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WN20 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 5.2*20mm |
| Current Value : | 10A |
| Breaking Series : | Time-Lag Type |
| Voltage : | AC600V |
| Termination Style : | Axial Without Lead |
| Description: | Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-WN20 |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | WN20.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-07-07
Quantity
Unit Price
1
$1.576384
20
$1.120984
100
$0.910800
MPQ:1
MOQ: 1
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

WM30-20
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,660VAC/DC ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WM30 ,-
$0.910191 More

LFP-40-P
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/125VDC ,Fast Acting Type ,Lying ,WALTER-LFP ,-
$1.342440 More

WN20-20-P
Power Fuse ,5.2*20 ,20A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

WL35-32-BP
Power Fuse ,10*38mm ,32A ,800V ,- ,Stud-mount
$0.000000 More
WH25-S80AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,80A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$10.365186 More

WL20-15
Power Fuse ,10*38mm ,15A ,500VAC/DC ,- ,Axial Without Lead
$0.000000 More

WH60-160-P
Power Fuse ,26.2mm*16mm ,160A ,150V ,- ,- ,WALTER-WH60 ,-
$0.000000 More

MHC-25
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.760777 More

MHC-20
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.836443 More

WN40-25-P
Power Fuse ,5*20 ,25A ,300VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN40 ,-
$0.542977 More

WM45-30A-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.479769 More
WL50-4A-AP
Power Fuse ,10*38mm ,4A ,1000V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WL50 ,-
$2.974021 More

WM20-0.315-P
Power Fuse ,6*30mm ,315mA ,1000VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.000000 More

WM45-30-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L-50MM
$0.867423 More

WM30-20-P
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM30 ,-
$1.028516 More
WL20-40-BP
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/DC ,- ,- ,WALTER-WL20 ,-
$2.451392 More

WN20-4-P
Power Fuse ,5.2*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.697036 More

WN20-16-P
Power Fuse ,5.2*20 ,16A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

WN20-15
Power Fuse ,5.2*20 ,15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

WN30-12-P
Power Fuse ,5.2*20 ,12A ,500V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN30 ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in