✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-5220-2A00Z4TAN20A |
| Manufacturer Product Number: | WN20-2-P |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WN20 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 5.2*20mm |
| Current Value : | 2A |
| Breaking Series : | Time-Lag Type |
| Voltage : | AC600V |
| Termination Style : | Axial strip Lead |
| Description: | Power Fuse ,5.2*20 ,2A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-WN20 |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | WN20.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-30
Quantity
Unit Price
1
$1.897487
20
$1.349324
100
$1.096326
MPQ:200
MOQ: 200
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

WM20-3-P
Power Fuse ,6*30mm ,3A ,1000VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM20 ,-
$0.991340 More

FHP-F16A0V4T02380BG
Power Fuses ,5*20 ,16A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.681546 More

WM45-16
Power Fuse ,6*30mm ,16A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM45 ,-
$0.843328 More

WM45-25-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.533077 More

WH40-25A-M6
Power Fuse ,18*45 ,25A ,700V ,- ,Stud-mount
$0.000000 More

WL40-1
Power Fuse ,10*38mm ,1A ,1000V ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL40 ,-
$1.096615 More
WH25-S50AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,50A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$10.081208 More

WN20-8-H-P
Power Fuse ,5.2*20 ,8A ,600V ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.630554 More

WL25-30-BP
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,600V ,- ,Stud-mount
$3.467970 More

WM55-50
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type , Axial without Lead ,WALTER-WM55 ,-
$1.195615 More

WM45-30-P
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L-38MM
$0.867423 More

FHP-F12A5V4T02380BG
Power Fuse ,5.2*20 ,12.5A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.603138 More

WM70-50
Power Fuse ,6.3.*25.4mm ,50A ,75V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM70 ,-
$1.188000 More

FHC-F16A0V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,16A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More

FHP-F25A0V4T02380BG
Power Fuse ,5.2*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.603138 More

WN30-15-P
Power Fuse ,5.2*20 ,15A ,500V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN30 ,-
$0.000000 More

WN20-12
Power Fuse ,5.2*20 ,12A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$1.036322 More
WH25-S60AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,60A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$10.081208 More

WN20-2
Power Fuse ,5.2*20 ,2A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More
WH62-150-M6
Power Fuse ,18*25 ,150A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$30.669591 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in