✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-5220-6A00Z40AN10A |
| Manufacturer Product Number: | WN10-6-P |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WN10 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 5.2*20mm |
| Current Value : | 6A |
| Voltage : | AC600V |
| Termination Style : | Axial strip Lead |
| Description: | Power Fuse ,5.2*20 ,6A ,600VAC ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN10 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-WN10 |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | WALTER_WN10.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-28

WM10-12
Power Fuse ,6*30mm ,12A ,600VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM10 ,-
$0.805464 More

WN20-5
Power Fuse ,5.2*20 ,5A ,500VDC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$2.404465 More

WL35-32-BP
Power Fuse ,10*38mm ,32A ,800V ,- ,Stud-mount
$0.000000 More

WM45-20-P
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,-
$0.867423 More

WN20-20-P
Power Fuse ,5.2*20 ,20A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

FHP-F16A0V4T02380BG
Power Fuses ,5*20 ,16A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.681546 More
WH62-100-M6
Power Fuse ,18*25 ,100A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

WM45-30-P
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L-38MM
$0.867423 More

FHP-F10A0V4T02380B1G
Power Fuses ,5*20 ,10A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.681546 More

WN20-8
Power Fuse ,5.2*20 ,8A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

WN20-2-P
Power Fuse ,5.2*20 ,2A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

WH30-100-M6
Power Fuse ,18*45 ,100A ,500V ,Fast Acting Type ,Stud-mount
$0.000000 More

FHP-F25A0V4T02380BG
Power Fuse ,5.2*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.603138 More

WM45-30-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L-50MM
$0.867423 More
WL20-40-BP
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/DC ,- ,- ,WALTER-WL20 ,-
$2.451392 More
WH62-200M6
Power Fuse ,18*25 ,200A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

WN20-6.3-P
Power Fuse ,5.2*20 ,6.3A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.820954 More

WN20-2
Power Fuse ,5.2*20 ,2A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More

WM45-25-P
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=38MM
$0.867423 More

WM55-50-P
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$1.462154 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in