✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-5220-8A00P7TBN20A |
| Manufacturer Product Number: | WN20-8 |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WN20 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 5.2*20mm |
| Current Value : | 8A |
| Breaking Series : | Time-Lag Type |
| Voltage : | AC600V |
| Termination Style : | Axial Without Lead |
| Description: | Power Fuse ,5.2*20 ,8A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-WN20 |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | WN20.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-07-02
Quantity
Unit Price
1
$1.897487
20
$1.349324
100
$1.096326
MPQ:500
MOQ: 500
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

WN20-6.3
Power Fuse ,5.2*20 ,6.3A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More

WN20-4-P
Power Fuse ,5.2*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.697036 More

WL20-15
Power Fuse ,10*38mm ,15A ,500VAC/DC ,- ,Axial Without Lead
$0.000000 More

WN20-15-P
Power Fuse ,5.2*20 ,15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

WN30-10-P
Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,500V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.000000 More

FHP-F10A0V4T02380B1G
Power Fuses ,5*20 ,10A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.681546 More

WN20-15
Power Fuse ,5.2*20 ,15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

RL06 50A 600VACDC CP1
Power Fuse ,10*38mm ,50A ,600V ,- ,Lying(PCB)
$0.000000 More

WL25-30
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,600V ,- ,Axial Without Lead
$3.201203 More

WN20-8-H-P
Power Fuse ,5.2*20 ,8A ,600V ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.630554 More

MHC-15
Power Fuse ,6*30mm ,15A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,-
$0.699092 More

WN20-5-P
Power Fuse ,5.2*20 ,5A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.575723 More

WM20-3-P
Power Fuse ,6*30mm ,3A ,1000VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM20 ,-
$0.991340 More

WM45-25-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.533077 More

WM40-30
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,,WALTER-WM40
$1.055492 More

WM45-20-P
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,-
$0.867423 More

WM45-25-P
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=38MM
$0.867423 More

WM40-30-P
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM40 ,L=38MM
$1.124031 More

WN20-1
Power Fuse ,5.2*20 ,1A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.534600 More
WH25-S80AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,80A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$10.365186 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in