✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-6025-50A0Q8FBM70A |
| Manufacturer Product Number: | WM70-50 |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WM70 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 6.3.*25.4mm |
| Current Value : | 50A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | DC75V |
| Termination Style : | Axial Without Lead |
| Description: | Power Fuse ,6.3.*25.4mm ,50A ,75V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM70 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WALTER-WM70 |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | MS-DE-031-178 WM70╰-- V5.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-09
Quantity
Unit Price
1
$3.198462
10
$2.695846
50
$2.238923
100
$1.782000
MPQ:250
MOQ: 250
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

WM55-50
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type , Axial without Lead ,WALTER-WM55 ,-
$1.195615 More

LFC-80
Power Fuse ,10*38mm ,80A ,250VAC ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-LFC ,-
$0.000000 More

WM20-0.315-P
Power Fuse ,6*30mm ,315mA ,1000VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.000000 More

WN10-6-P
Power Fuse ,5.2*20 ,6A ,600VAC ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN10 ,-
$0.000000 More

WN20-6.3-P
Power Fuse ,5.2*20 ,6.3A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.820954 More

FHP-F20A0V4T02380BDG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,20A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.681546 More

MHC-25
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.760777 More

WN20-5-P
Power Fuse ,5.2*20 ,5A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.575723 More

WM45-30A-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.479769 More

WHET-50
Power Fuse ,18*45 ,50A ,690VAC ,- ,Stud-mount ,WALTER-WHET ,-
$0.000000 More
WH25-S50AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,50A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$10.081208 More

MHC-15
Power Fuse ,6*30mm ,15A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,-
$0.699092 More

WN20-10-P
Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More
WH62-200M6
Power Fuse ,18*25 ,200A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

MHC-30
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,-
$0.822462 More

WN20-6.3
Power Fuse ,5.2*20 ,6.3A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More

MHP-25-L
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.898402 More

WN20-8
Power Fuse ,5.2*20 ,8A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

WM20-S1A00HTT02380BG
Power Fuse ,6*30mm ,1A ,1000VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.852923 More

FHP-F12A5V4T02380BG
Power Fuse ,5.2*20 ,12.5A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.603138 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in