✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-6030-20A05VFBMPCA |
| Manufacturer Product Number: | MHC-20 |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-MHC |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 6*30 |
| Current Value : | 20A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC/DC500V |
| Termination Style : | Axial Without Lead |
| Description: | Power Fuse ,6*30mm ,20A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-MHC/MHP ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | MHC MHP Series |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Rated Current | 10A~30A |
| Rated Voltage | 500V AC/ DC |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| Storage Conditions | Under airtight in temperature+10℃~60℃、relative humidity ≦75% |
| Standards | C-UR;TUV |
| Packing Quantity | MHC 250PCS /MHP 200PCS |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | MHC&MHP_ V9 .pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-15
Quantity
Unit Price
1
$2.230516
10
$1.920722
50
$1.672887
100
$1.487010
MPQ:250
MOQ: 250
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
WH25-S50AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,50A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$10.081208 More

WL40-1
Power Fuse ,10*38mm ,1A ,1000V ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL40 ,-
$1.096615 More

WM45-30A-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.479769 More

WN20-8-H-P
Power Fuse ,5.2*20 ,8A ,600V ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.630554 More

WN20-2-P
Power Fuse ,5.2*20 ,2A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

WN20-10
Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.630554 More

FHP-F20A0V4T02380BDG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,20A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.681546 More

WN20-4
Power Fuse ,5.2*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More

WN20-0.5
Power Fuse ,5.2*20 ,500mA ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.534600 More

WN20-12
Power Fuse ,5.2*20 ,12A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$1.036322 More

WN10-6-P
Power Fuse ,5.2*20 ,6A ,600VAC ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN10 ,-
$0.000000 More

WM40-30
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,,WALTER-WM40
$1.055492 More

MHP-30-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.850258 More

WM10-12
Power Fuse ,6*30mm ,12A ,600VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM10 ,-
$0.805464 More

FHC-F12A5V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5.2*20 ,12.5A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More
WL50-20
Power Fuse ,10*38mm ,20A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$1.908330 More

WM55-50
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type , Axial without Lead ,WALTER-WM55 ,-
$1.195615 More

WL20-15
Power Fuse ,10*38mm ,15A ,500VAC/DC ,- ,Axial Without Lead
$0.000000 More

FHP-F16A0V4T02380BG
Power Fuses ,5*20 ,16A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.681546 More

FHP-F25A0V4T02380BG
Power Fuse ,5.2*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.603138 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in