✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-6030-20A06V0BM30A |
| Manufacturer Product Number: | WM30-20 |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WM30 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 6*30 |
| Current Value : | 20A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC/DC 660V |
| Termination Style : | Axial Without Lead |
| Description: | Power Fuse ,6*30mm ,20A ,660VAC/DC ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WM30 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WM30 Series |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Rated Current | 200mA~30A |
| Rated Voltage | 660V AC/DC |
| Breaking Capacity(AC/DC) | 1000A |
| Operating Temperatur | -55℃~125℃ |
| Standards | UR;CUR |
| Storage Conditions | Under airtight in tem-Perature+10℃~60℃、relative humidity ≦75% |
| WM30-XXX (rated current <2A) | 240PCS |
| WM30-XXX (rated current ≧2A) | 250PCS |
| WM30-XXX-P | 75PCS |
| WM30-XXX-P-L | 100PCS |
| WM30-XXX-P-SXL | 100PCS |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_ENG.pdf |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Walter_ Profile_JAP.pdf | |
| Data Sheet | WM30_V5.pdf |
| Electronic | Walter_Components_Catalog.pdf |
| Walter_ Product_overview.pdf | |
| Walter_POWER_Fuses.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-05-26
Quantity
Unit Price
1
$2.138400
10
$1.891662
50
$1.507846
100
$1.315939
MPQ:250
MOQ: 250
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

WL25-30-BP
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,600V ,- ,Stud-mount
$3.467970 More

FHC-F25A0V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More

WN20-5
Power Fuse ,5.2*20 ,5A ,500VDC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$2.404465 More

WN30-12-P
Power Fuse ,5.2*20 ,12A ,500V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN30 ,-
$0.000000 More

WM55-50-P
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$1.462154 More

WN20-12
Power Fuse ,5.2*20 ,12A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$1.036322 More

WM10-12
Power Fuse ,6*30mm ,12A ,600VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM10 ,-
$0.805464 More

WN20-0.5
Power Fuse ,5.2*20 ,500mA ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.534600 More
WH62-100-M6
Power Fuse ,18*25 ,100A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

WM55-40-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM55 ,-
$1.076054 More
WL50-30-P1
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,1000V ,P1 ,Stud-mount ,WALTER-WL50 ,-
$2.631877 More

WH40-25A-M6
Power Fuse ,18*45 ,25A ,700V ,- ,Stud-mount
$0.000000 More

WL30-5
Power Fuse ,10*38mm ,5A ,700V ,- ,Axial Without Lead
$0.000000 More

WN20-6.3
Power Fuse ,5.2*20 ,6.3A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More

WM45-25-P
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=38MM
$0.867423 More

WM45-25-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.533077 More

WM20-3-P
Power Fuse ,6*30mm ,3A ,1000VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM20 ,-
$0.991340 More

WM30-20-P
Power Fuse ,6*30mm ,20A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM30 ,-
$1.028516 More

WN20-0.8
Power Fuse ,5.2*20 ,800mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.681546 More

WN20-1
Power Fuse ,5.2*20 ,1A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.534600 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in