✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-6030-25A06VFAM30A |
| Manufacturer Product Number: | WM30-25-P |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-WM30 |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 6*30 |
| Current Value : | 25A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC/DC 660V |
| Termination Style : | Axial strip Lead |
| Description: | Power Fuse ,6*30mm ,25A ,660VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM30 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | WM30 Series |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Rated Current | 200mA~30A |
| Rated Voltage | 660V AC/DC |
| Breaking Capacity(AC/DC) | 1000A |
| Operating Temperatur | -55℃~125℃ |
| Standards | UR;CUR |
| Storage Conditions | Under airtight in tem-Perature+10℃~60℃、relative humidity ≦75% |
| WM30-XXX (rated current <2A) | 240PCS |
| WM30-XXX (rated current ≧2A) | 250PCS |
| WM30-XXX-P | 75PCS |
| WM30-XXX-P-L | 100PCS |
| WM30-XXX-P-SXL | 100PCS |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | WM30_V5.pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-05-26
Quantity
Unit Price
1
$2.584197
10
$2.286020
50
$1.822190
100
$1.590275
MPQ:250
MOQ: 250
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

WM45-30-P
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L-38MM
$0.867423 More

WN20-3.15
Power Fuse ,5.2*20 ,3.15A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.728016 More

WM20-0.315-P
Power Fuse ,6*30mm ,315mA ,1000VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.000000 More
WL50-4A-AP
Power Fuse ,10*38mm ,4A ,1000V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WL50 ,-
$2.974021 More

WL40-1
Power Fuse ,10*38mm ,1A ,1000V ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL40 ,-
$1.096615 More
WH62-200M6
Power Fuse ,18*25 ,200A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

WM55-40
Power Fuse ,6*30mm ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type , Axial without Lead ,WALTER-WM55 ,-
$0.956492 More
WH62-100-M6
Power Fuse ,18*25 ,100A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

WM55-50
Power Fuse ,6*30mm ,50A ,250VAC ,Fast Acting Type , Axial without Lead ,WALTER-WM55 ,-
$1.195615 More

WN20-16-P
Power Fuse ,5.2*20 ,16A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

WN20-10-P
Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

FHP-F10A0V4T02380B1G
Power Fuses ,5*20 ,10A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.681546 More
WH25-S60AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,60A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$10.081208 More

WN30-12-P
Power Fuse ,5.2*20 ,12A ,500V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN30 ,-
$0.000000 More

MHC-30
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,-
$0.822462 More

WN20-3.15-H-P
Power Fuse ,5.2*20 ,3.15A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.697036 More

WHET-50
Power Fuse ,18*45 ,50A ,690VAC ,- ,Stud-mount ,WALTER-WHET ,-
$0.000000 More

WM45-16
Power Fuse ,6*30mm ,16A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM45 ,-
$0.843328 More

FHP-F25A0V4T02380BG
Power Fuse ,5.2*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.603138 More

WN20-4
Power Fuse ,5.2*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in