✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-6030-30A05VFAMPCA |
| Manufacturer Product Number: | MHP-30-L |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-MHP |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 6*30 |
| Current Value : | 30A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC/DC500V |
| Termination Style : | Axial strip Lead |
| Description: | Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-MHC/MHP ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | MHC MHP Series |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Rated Current | 10A~30A |
| Rated Voltage | 500V AC/ DC |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| Storage Conditions | Under airtight in temperature+10℃~60℃、relative humidity ≦75% |
| Standards | C-UR;TUV |
| Packing Quantity | MHC 250PCS /MHP 200PCS |

WM45-30-P
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L-38MM
$0.867423 More

WM45-30-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L-50MM
$0.867423 More

WM45-30A-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM45 ,L=50MM
$0.479769 More
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | MHC&MHP_ V9 .pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-05-26
Quantity
Unit Price
1
$2.168557
10
$1.796804
50
$1.487010
100
$1.177217
MPQ:250
MOQ: 250
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

WM10-1-P
Power Fuse ,6*30mm ,1A ,600VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM10 ,-
$0.805464 More

WM70-50
Power Fuse ,6.3.*25.4mm ,50A ,75V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM70 ,-
$1.188000 More

FHP-F20A0V4T02380BDG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,20A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.681546 More

WN20-5-P
Power Fuse ,5.2*20 ,5A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.575723 More

WH40-25A-M6
Power Fuse ,18*45 ,25A ,700V ,- ,Stud-mount
$0.000000 More

WM10-12
Power Fuse ,6*30mm ,12A ,600VAC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM10 ,-
$0.805464 More

MHC-30
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,-
$0.822462 More

RL06 50A 600VACDC CP1
Power Fuse ,10*38mm ,50A ,600V ,- ,Lying(PCB)
$0.000000 More
WL55P-3.5-AP
Power Fuse ,10mm*55mm ,3.5A ,1500VDC ,- ,- ,WALTER-WL55P ,-
$2.931923 More
WL50-4A-AP
Power Fuse ,10*38mm ,4A ,1000V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WL50 ,-
$2.974021 More

WN20-16
Power Fuse ,5.2*20 ,16A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.758995 More

WL25-30-BP
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,600V ,- ,Stud-mount
$3.467970 More
WL50-30-P1
Power Fuse ,10*38mm ,30A ,1000V ,P1 ,Stud-mount ,WALTER-WL50 ,-
$2.631877 More

WL35-32-BP
Power Fuse ,10*38mm ,32A ,800V ,- ,Stud-mount
$0.000000 More

LFP-80-EP
Power Fuse ,10*38mm ,80A ,250VAC ,- ,Stud-mount ,WALTER-LFP ,-
$1.683000 More

FHC-F25A0V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More
WH62-150-M6
Power Fuse ,18*25 ,150A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$30.669591 More

FHP-F12A5V4T02380BG
Power Fuse ,5.2*20 ,12.5A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-FHP ,-
$0.603138 More

WM55-40-P-L
Power Fuse ,6*30mm ,40A ,250VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WM55 ,-
$1.076054 More
WH25-S50AHBTBTM08BG
Power Fuse ,110*8.5mm ,50A ,800V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH25 ,-
$10.081208 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in