✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F08-6030-30A05VFBMPCA |
| Manufacturer Product Number: | MHC-30 |
| Manufacturer : | WALTER |
| Series : | WALTER-MHC |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 6*30 |
| Current Value : | 30A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | AC/DC500V |
| Termination Style : | Axial Without Lead |
| Description: | Power Fuse ,6*30mm ,30A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | WALTER |
| Product Series | MHC MHP Series |
| Product Type | Power Fuse |
| EU RoHS | 2011/65/EU |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Rated Current | 10A~30A |
| Rated Voltage | 500V AC/ DC |
| Operating Temperature | -55℃~125℃ |
| Storage Conditions | Under airtight in temperature+10℃~60℃、relative humidity ≦75% |
| Standards | C-UR;TUV |
| Packing Quantity | MHC 250PCS /MHP 200PCS |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | Walter_ Profile_JAP.pdf |
| Walter_ Profile_ENG.pdf | |
| Walter Profile-CN-2026.pdf | |
| Data Sheet | MHC&MHP_ V9 .pdf |
| Electronic | Walter_ Product_overview.pdf |
| Walter_POWER_Fuses.pdf | |
| Walter_Components_Catalog.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-05-26
Quantity
Unit Price
1
$2.193231
10
$1.888615
50
$1.644923
100
$1.462154
MPQ:250
MOQ: 250
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

FHC-F12A5V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5.2*20 ,12.5A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More

WN10-6-P
Power Fuse ,5.2*20 ,6A ,600VAC ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN10 ,-
$0.000000 More

WN20-2
Power Fuse ,5.2*20 ,2A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.589431 More

WHET-50
Power Fuse ,18*45 ,50A ,690VAC ,- ,Stud-mount ,WALTER-WHET ,-
$0.000000 More

RL06 50A 600VACDC CP1
Power Fuse ,10*38mm ,50A ,600V ,- ,Lying(PCB)
$0.000000 More

MHP-25-L
Power Fuse ,6*30mm ,25A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead ,WALTER-MHC/MHP ,-
$0.898402 More

LFP-80-EP
Power Fuse ,10*38mm ,80A ,250VAC ,- ,Stud-mount ,WALTER-LFP ,-
$1.683000 More

WM45-16
Power Fuse ,6*30mm ,16A ,500VAC/DC ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WM45 ,-
$0.843328 More

WM20-S1A00HTT02380BG
Power Fuse ,6*30mm ,1A ,1000VAC ,Fast Acting Type ,Axial strip Lead
$0.852923 More

WN20-10
Power Fuse ,5.2*20 ,10A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.630554 More

WL40-1
Power Fuse ,10*38mm ,1A ,1000V ,- ,Axial Without Lead ,WALTER-WL40 ,-
$1.096615 More

FHC-F25A0V4T01000BG
Ceramic Tube Fuses ,5*20 ,25A ,420V ,Fast Acting Type ,Axial Without Lead ,WALTER-FHC ,-
$0.694523 More

WN20-6.3-P
Power Fuse ,5.2*20 ,6.3A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.820954 More

WN20-12-P
Power Fuse ,5.2*20 ,12A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead ,WALTER-WN20 ,-
$0.726508 More

LFP-40-P
Power Fuse ,10*38mm ,40A ,500VAC/125VDC ,Fast Acting Type ,Lying ,WALTER-LFP ,-
$1.342440 More

WH60-160-P
Power Fuse ,26.2mm*16mm ,160A ,150V ,- ,- ,WALTER-WH60 ,-
$0.000000 More
WH62-100-M6
Power Fuse ,18*25 ,100A ,150V ,- ,Stud-mount ,WALTER-WH62 ,-
$12.391754 More

WN20-5
Power Fuse ,5.2*20 ,5A ,500VDC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead ,WALTER-WN20 ,-
$2.404465 More

WN10-3.15-P
Power Fuse ,5.2*20 ,3.15A ,600VAC ,- ,Axial strip Lead ,WALTER-WN10 ,-
$0.000000 More

WH30-100-M6
Power Fuse ,18*45 ,100A ,500V ,Fast Acting Type ,Stud-mount
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in