✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-0603-A100360CB06A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD0603-010-36V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD0603 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 0603 |
| Hold Current (A) : | 100mA |
| Voltage (V) : | DC36V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,0603 ,100mA ,36V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD0603 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD0603 |
| Size | 0603 |
| Hold Current (A) | 0.01A~0.75A |
| Trip Current (A) | 0.03A~1.5A |
| Rated Voltage (V) | 6V~60V |
| Typical Power (W) | 0.5W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD0603_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-09

BSMD2920-150-33V
PPTC SMD ,2920 ,1.5A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.056658 More

BSMD0603-020-16V
PPTC SMD ,0603 ,200mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD0805-010-33V
PPTC SMD ,0805 ,100mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-150-24V
PPTC SMD ,1812 ,1.5A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.027415 More

BSMD1206-075-16V
PPTC SMD ,1206 ,750mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1812-050-30V
PPTC SMD ,1812 ,500mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-200-12V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD0402L-010
PPTC SMD ,0402 ,100mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.056049 More

BSMD1206-100-16V
PPTC SMD ,1206 ,1A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.022846 More

BSMD2018-300-16V
PPTC SMD ,2018 ,3A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.000000 More

BSMD0603-020-24V
PPTC SMD ,0603 ,200mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD0805-050-15V
PPTC SMD ,0805 ,500mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-160-8V
PPTC SMD ,1812 ,1.6A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.000000 More

BSMD1206L-150
PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD0805-005-33V
PPTC SMD ,0805 ,50mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.022846 More

BSMD1206-020-24V
PPTC SMD ,1206 ,200mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD1210L-380
PPTC SMD ,1210 ,3.8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD0805-075-16V
PPTC SMD ,0805 ,750mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-200-16V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.029243 More

BSMD1812-150-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.5A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in