✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-0603-A500C80CB06A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD0603-050-6V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD0603 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 0603 |
| Hold Current (A) : | 500mA(0.5A) |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,0603 ,500mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD0603 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD0603 |
| Size | 0603 |
| Hold Current (A) | 0.01A~0.75A |
| Trip Current (A) | 0.03A~1.5A |
| Rated Voltage (V) | 6V~60V |
| Typical Power (W) | 0.5W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD0603_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11
Quantity
Unit Price
1
$0.079200
10
$0.039600
100
$0.035640
300
$0.029700
MPQ:4000
MOQ: 4000
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

BSMD1210-050-13.2V
PPTC SMD ,1210 ,500mA ,13.2V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.021932 More

BSMD0805-100-12V
PPTC SMD ,0805 ,1A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.027415 More

BSMD1812-300-12V
PPTC SMD ,1812 ,3A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.032898 More

BSMD1206L-125
PPTC SMD ,1206 ,1.25A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD0805-110-6V
PPTC SMD ,0805 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-200-24V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.040209 More

BSMD1210L-300
PPTC SMD ,1210 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.047520 More

BSMD1206-020-30V
PPTC SMD ,1206 ,200mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0603L-250
PPTC SMD ,0603 ,2.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.000000 More

BSMD2018-075-60V
PPTC SMD ,2018 ,750mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.036554 More

BSMD1210L-750
PPTC SMD ,1210 ,7.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-100-16V
PPTC SMD ,1206 ,1A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.022846 More

BSMD1206-005-30V
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD0805-005-60V
PPTC SMD ,0805 ,50mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.029243 More

BSMD0603-010-36V
PPTC SMD ,0603 ,100mA ,36V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.000000 More

BSMD1210-150-6V
PPTC SMD ,1210 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.032898 More

BSMD0805-050-12V
PPTC SMD ,0805 ,500mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.022298 More

BSMD0402L-020
PPTC SMD ,0402 ,200mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.056049 More

BSMD1206L-400-12V
PPTC SMD ,1206 ,4A ,12V ,- ,Chip SMD
$0.000000 More

BSMD0402L-010
PPTC SMD ,0402 ,100mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.056049 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in