✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-0805-A040F90CBH8A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD0805-004-30V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD0805 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 0805 |
| Hold Current (A) : | 40mA |
| Voltage (V) : | DC30V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,0805 ,40mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD0805 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD0805 |
| Size | 0805 |
| Hold Current (A) | 0.05A~1.25A |
| Trip Current (A) | 0.15A~2.5A |
| Rated Voltage (V) | 6.0V~60V |
| Typical Power (W) | 0.5W~1W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD0805_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-01

BSMD0603-035-6V
PPTC SMD ,0603 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD1210L-230
PPTC SMD ,1210 ,2.3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-010-30V
PPTC SMD ,1812 ,100mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.000000 More

BSMD1812-030-60V
PPTC SMD ,1812 ,300mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD1206-025-24V
PPTC SMD ,1206 ,250mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1206-260-6V
PPTC SMD ,1206 ,2.6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.038077 More

BSMD1210L-700
PPTC SMD ,1210 ,7A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-020-33V
PPTC SMD ,1206 ,200mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD2018-200-10V
PPTC SMD ,2018 ,2A ,10V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.045692 More

BSMD1210L-800
PPTC SMD ,1210 ,8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-260-16V
PPTC SMD ,1812 ,2.6A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.031071 More

BSMD1210-175-6V
PPTC SMD ,1210 ,1.75A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-190
PPTC SMD ,1210 ,1.9A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD0603-005-33V
PPTC SMD ,0603 ,50mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-125-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.25A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD0603-010-24V
PPTC SMD ,0603 ,100mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD1210-020-60V
PPTC SMD ,1210 ,200mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-200-6V
PPTC SMD ,1206 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD0805L-350
PPTC SMD ,0805 ,3.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD0805L-300
PPTC SMD ,0805 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.049348 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in