✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-0805-A750C80CB08A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD0805L-075 |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD0805L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 0805 |
| Hold Current (A) : | 750mA |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,0805 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD0805L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD0805L |
| Size | 0805 |
| Hold Current (A) | 0.75A~3.8A |
| Trip Current (A) | 1.5A~7.6A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.0W-1.2W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD0805L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-16

BSMD1206L-550
PPTC SMD ,1206 ,5.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.085902 More

BSMD1206L-110
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD0805L-200
PPTC SMD ,0805 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.042037 More

BSMD1812-075-33V
PPTC SMD ,1812 ,750mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.029243 More

BSMD1210L-550
PPTC SMD ,1210 ,5.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1206L-125
PPTC SMD ,1206 ,1.25A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD0402L-035
PPTC SMD ,0402 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.056049 More

BSMD1206-100-24V
PPTC SMD ,1206 ,1A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.028558 More

BSMD1812-030-30V
PPTC SMD ,1812 ,300mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD1206-150-8V
PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1812-150-24V
PPTC SMD ,1812 ,1.5A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.027415 More

BSMD1206-200-6V
PPTC SMD ,1206 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD0805-002-60V
PPTC SMD ,0805 ,20mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.042037 More

BSMD1210L-380
PPTC SMD ,1210 ,3.8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-750
PPTC SMD ,1210 ,7.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD0603L-200
PPTC SMD ,0603 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.047520 More

BSMD1210L-500
PPTC SMD ,1210 ,5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.062142 More

BSMD1206-300-8V
PPTC SMD ,1206 ,3A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1210-110-12V
PPTC SMD ,1210 ,1.1A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD2018-030-60V
PPTC SMD ,2018 ,300mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.035640 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in