✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1206-1A10C80CBHLA |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1206L-110 |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1206L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1206 |
| Hold Current (A) : | 1.1A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1206L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1206L |
| Size | 1206 |
| Hold Current (A) | 1.1A~6.0A |
| Trip Current (A) | 2.2A~12.0A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.2W~1.5W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1206L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11

BSMD0805-100-12V
PPTC SMD ,0805 ,1A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.027415 More

BSMD0603-020-12V
PPTC SMD ,0603 ,200mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD0603-035-12V
PPTC SMD ,0603 ,350mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD0805-050-24V
PPTC SMD ,0805 ,500mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.025588 More

BSMD0805-035-16V
PPTC SMD ,0805 ,350mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.021932 More

BSMD1210L-260
PPTC SMD ,1210 ,2.6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.047520 More

BSMD1206-020-33V
PPTC SMD ,1206 ,200mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1210L-400
PPTC SMD ,1210 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD0603-020-9V
PPTC SMD ,0603 ,200mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-075-13.2V
PPTC SMD ,1812 ,750mA ,13.2V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.021932 More

BSMD1210L-190
PPTC SMD ,1210 ,1.9A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-150-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.5A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD1210L-600
PPTC SMD ,1210 ,6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.084074 More

BSMD1210L-550
PPTC SMD ,1210 ,5.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-020-30V
PPTC SMD ,1812 ,200mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD0603-075-6V
PPTC SMD ,0603 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.027415 More

BSMD1812-200-30V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.049348 More

BSMD0603L-250
PPTC SMD ,0603 ,2.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-175
PPTC SMD ,1210 ,1.75A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD0603-010-15V
PPTC SMD ,0603 ,100mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.021932 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in