✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1206-1A50D60CB12A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1206-150-8V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1206 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1206 |
| Hold Current (A) : | 1.5A |
| Voltage (V) : | DC8V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1206 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1206 |
| Size | 1206 |
| Hold Current (A) | 0.05A~3.0A |
| Trip Current (A) | 0.15A~6.0A |
| Rated Voltage (V) | 6V~60V |
| Typical Power (W) | 0.4W~1W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1206_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11

BSMD1812-260-8V
PPTC SMD ,1812 ,2.6A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.027415 More

BSMD0805-100-6V
PPTC SMD ,0805 ,1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.022846 More
BSMD1206L-350
PPTC SMD ,1206 ,3.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.056658 More

BSMD2920-100-33V
PPTC SMD ,2920 ,1A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.067625 More

BSMD1210L-175
PPTC SMD ,1210 ,1.75A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-200
PPTC SMD ,1210 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-750
PPTC SMD ,1210 ,7.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-450
PPTC SMD ,1210 ,4.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-800
PPTC SMD ,1210 ,8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-016-33V
PPTC SMD ,1206 ,160mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1812-030-30V
PPTC SMD ,1812 ,300mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD0603-020-12V
PPTC SMD ,0603 ,200mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD2920-125-33V
PPTC SMD ,2920 ,1.25A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.053003 More

BSMD0603-010-36V
PPTC SMD ,0603 ,100mA ,36V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.000000 More

BSMD0603-050-16V
PPTC SMD ,0603 ,500mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.034726 More

BSMD0603-025-24V
PPTC SMD ,0603 ,250mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.027415 More

BSMD0805-020-9V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1210L-150
PPTC SMD ,1210 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD0805-075-6V
PPTC SMD ,0805 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD2018-075-60V
PPTC SMD ,2018 ,750mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.036554 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in