✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1206-2A00C80CBHLA |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1206L-200 |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1206L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1206 |
| Hold Current (A) : | 2A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1206 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1206L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1206L |
| Size | 1206 |
| Hold Current (A) | 1.1A~6.0A |
| Trip Current (A) | 2.2A~12.0A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.2W~1.5W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1206L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11

BSMD1210-050-16V
PPTC SMD ,1210 ,500mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD2018-300-16V
PPTC SMD ,2018 ,3A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.000000 More

BSMD1812-300-24V
PPTC SMD ,1812 ,3A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.080419 More

BSMD0402L-050
PPTC SMD ,0402 ,500mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.056049 More

BSMD1206-012-60V
PPTC SMD ,1206 ,120mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD1206-016-60V
PPTC SMD ,1206 ,160mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-010-30V
PPTC SMD ,1206 ,100mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-050-6V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD1206-005-60V
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD1812-110-24V
PPTC SMD ,1812 ,1.1A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD1812-300-16V
PPTC SMD ,1812 ,3A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.032898 More

BSMD1210L-400
PPTC SMD ,1210 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-110-33V
PPTC SMD ,1812 ,1.1A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.031071 More

BSMD0603L-110
PPTC SMD ,0603 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.033812 More

BSMD0805-035-12V
PPTC SMD ,0805 ,350mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.021932 More

BSMD0402L-035
PPTC SMD ,0402 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.056049 More

BSMD0805-050-24V
PPTC SMD ,0805 ,500mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.025588 More

BSMD0805-050-15V
PPTC SMD ,0805 ,500mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.023760 More

BSMD1206L-125
PPTC SMD ,1206 ,1.25A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-200-8V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.023760 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in