✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1206-4A00E50CBHLA |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1206L-400-12V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1206L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1206 |
| Hold Current (A) : | 4A |
| Voltage (V) : | DC12V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1206 ,4A ,12V ,- ,Chip SMD |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1206L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1206L |
| Size | 1206 |
| Hold Current (A) | 1.1A~6.0A |
| Trip Current (A) | 2.2A~12.0A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.2W~1.5W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1206L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date when out of stock 2026-06-11

BSMD0805-050-12V
PPTC SMD ,0805 ,500mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.022298 More

BSMD0603-050-16V
PPTC SMD ,0603 ,500mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.034726 More

BSMD1210L-550
PPTC SMD ,1210 ,5.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-020-24V
PPTC SMD ,1206 ,200mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0805-005-24V
PPTC SMD ,0805 ,50mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1206L-400
PPTC SMD ,1206 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.065797 More

BSMD1812-260-24V
PPTC SMD ,1812 ,2.6A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.047520 More

BSMD1206-050-6V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0603-100-6V
PPTC SMD ,0603 ,1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.029243 More

BSMD0805-020-36V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,36V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.000000 More

BSMD0402L-035
PPTC SMD ,0402 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.056049 More

BSMD1206-100-6V
PPTC SMD ,1206 ,1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0805-075-6V
PPTC SMD ,0805 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD0402L-050
PPTC SMD ,0402 ,500mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.056049 More

BSMD0805L-300
PPTC SMD ,0805 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.049348 More

BSMD0603-005-15V
PPTC SMD ,0603 ,50mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.021932 More

BSMD1210-020-60V
PPTC SMD ,1210 ,200mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD0603-003-60V
PPTC SMD ,0603 ,30mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-005-30V
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-075-6V
PPTC SMD ,1206 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in