✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1206-4A50C80CBHLA |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1206L-450 |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1206L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1206 |
| Hold Current (A) : | 4.5A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1206 ,4.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1206L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1206L |
| Size | 1206 |
| Hold Current (A) | 1.1A~6.0A |
| Trip Current (A) | 2.2A~12.0A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.2W~1.5W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1206L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-01
Quantity
Unit Price
1
$0.281008
10
$0.131137
100
$0.118648
300
$0.099914
MPQ:4000
MOQ: 4000
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

BSMD1206-050-30V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.022846 More

BSMD0805L-350
PPTC SMD ,0805 ,3.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-750
PPTC SMD ,1210 ,7.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-260
PPTC SMD ,1210 ,2.6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.047520 More

BSMD1812-050-60V
PPTC SMD ,1812 ,500mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.032898 More

BSMD1210L-700
PPTC SMD ,1210 ,7A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-110-33V
PPTC SMD ,1812 ,1.1A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.031071 More

BSMD1812-200-24V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.040209 More

BSMD1206-025-24V
PPTC SMD ,1206 ,250mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1206-035-24V
PPTC SMD ,1206 ,350mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.024750 More

BSMD1210-110-6V
PPTC SMD ,1210 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.027415 More

BSMD1206-110-13.2V
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,13.2V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD1210L-250
PPTC SMD ,1210 ,2.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD0805L-300
PPTC SMD ,0805 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.049348 More

BSMD1812-250-8V
PPTC SMD ,1812 ,2.5A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.029243 More

BSMD1206-050-24V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.022846 More

BSMD1206-110-6V
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.022846 More

BSMD1206L-380
PPTC SMD ,1206 ,3.8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-110-16V
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD0805-035-12V
PPTC SMD ,0805 ,350mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.021932 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in