✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1206-A100F90CB12A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1206-010-30V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1206 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1206 |
| Hold Current (A) : | 100mA |
| Voltage (V) : | DC30V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1206 ,100mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1206 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1206 |
| Size | 1206 |
| Hold Current (A) | 0.05A~3.0A |
| Trip Current (A) | 0.15A~6.0A |
| Rated Voltage (V) | 6V~60V |
| Typical Power (W) | 0.4W~1W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1206_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11

BSMD1812-020-30V
PPTC SMD ,1812 ,200mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD0805-020-24V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1206-100-24V
PPTC SMD ,1206 ,1A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.028558 More

BSMD0603-001-60V
PPTC SMD ,0603 ,10mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD0805-020-9V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1812-200-12V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD1206-035-16V
PPTC SMD ,1206 ,350mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1812-300-12V
PPTC SMD ,1812 ,3A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.032898 More

BSMD0402L-075
PPTC SMD ,0402 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.078819 More

BSMD1206-035-30V
PPTC SMD ,1206 ,350mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD0805-002-60V
PPTC SMD ,0805 ,20mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.042037 More

BSMD1206-050-13.2V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,13.2V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD2920-185-33V
PPTC SMD ,2920 ,1.85A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.058486 More

BSMD0805L-175
PPTC SMD ,0805 ,1.75A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD2018-100-15V
PPTC SMD ,2018 ,1.1A ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.042037 More

BSMD0805-050-12V
PPTC SMD ,0805 ,500mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.022298 More

BSMD2018-300-16V
PPTC SMD ,2018 ,3A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.000000 More

BSMD1812-160-8V
PPTC SMD ,1812 ,1.6A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.000000 More

BSMD1206L-150
PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-450
PPTC SMD ,1210 ,4.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in