✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1210-1A50C80CB1LA |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1210L-150 |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1210L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1210 |
| Hold Current (A) : | 1.5A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1210 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1210L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1210L |
| Size | 1210 |
| Hold Current (A) | 1.5A~8.0A |
| Trip Current (A) | 3.0A~16.0A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.2W~1.6W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1210L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-15

BSMD1210-035-24V
PPTC SMD ,1210 ,350mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD0805-050-6V
PPTC SMD ,0805 ,500mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1206-110-24V
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.034269 More

BSMD1812-150-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.5A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD1812-125-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.25A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD0603-035-16V
PPTC SMD ,0603 ,350mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.029243 More

BSMD1812-350-6V
PPTC SMD ,1812 ,3.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.049348 More

BSMD1206-110-16V
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD0805L-110
PPTC SMD ,0805 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD0805-004-24V
PPTC SMD ,0805 ,40mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.000000 More

BSMD1812-050-15V
PPTC SMD ,1812 ,500mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.020105 More

BSMD0603-025-24V
PPTC SMD ,0603 ,250mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.027415 More

BSMD1210-035-6V
PPTC SMD ,1210 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD0603-035-12V
PPTC SMD ,0603 ,350mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD1206-035-30V
PPTC SMD ,1206 ,350mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD1206-005-30V
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1210-050-16V
PPTC SMD ,1210 ,500mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD0805-020-15V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD2018-150-15V
PPTC SMD ,2018 ,1.5A ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.042037 More

BSMD1812-260-16V
PPTC SMD ,1812 ,2.6A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.031071 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in