✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1210-4A50C80CB1LA |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1210L-450 |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1210L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1210 |
| Hold Current (A) : | 4.5A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1210 ,4.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1210L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1210L |
| Size | 1210 |
| Hold Current (A) | 1.5A~8.0A |
| Trip Current (A) | 3.0A~16.0A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.2W~1.6W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1210L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-16

BSMD1206-005-30V
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD0805L-300
PPTC SMD ,0805 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.049348 More

BSMD2018-100-33V
PPTC SMD ,2018 ,1.1A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.045692 More

BSMD1812-250-8V
PPTC SMD ,1812 ,2.5A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.029243 More

BSMD0805-110-12V
PPTC SMD ,0805 ,1.1A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.027415 More

BSMD0603-004-24V
PPTC SMD ,0603 ,40mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD1210L-400
PPTC SMD ,1210 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-010-30V
PPTC SMD ,1812 ,100mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.000000 More

BSMD0805-020-30V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.021932 More

BSMD1812-075-33V
PPTC SMD ,1812 ,750mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.029243 More

BSMD1210L-650
PPTC SMD ,1210 ,6.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.104178 More

BSMD1206-200-6V
PPTC SMD ,1206 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD0603L-150
PPTC SMD ,0603 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.036554 More

BSMD1206-100-6V
PPTC SMD ,1206 ,1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD1210-075-16V
PPTC SMD ,1210 ,750mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-012-60V
PPTC SMD ,1206 ,120mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0805L-200
PPTC SMD ,0805 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.042037 More

BSMD0805-020-24V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1210-005-30V
PPTC SMD ,1210 ,50mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.021932 More

BSMD0603-010-36V
PPTC SMD ,0603 ,100mA ,36V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in