✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1210-5A50C80CB1LA |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1210L-550 |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1210L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1210 |
| Hold Current (A) : | 5.5A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1210 ,5.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1210L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1210L |
| Size | 1210 |
| Hold Current (A) | 1.5A~8.0A |
| Trip Current (A) | 3.0A~16.0A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.2W~1.6W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1210L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11

BSMD1206L-125
PPTC SMD ,1206 ,1.25A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-110-13.2V
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,13.2V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD1206-005-60V
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0603L-110
PPTC SMD ,0603 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.033812 More

BSMD1812-200-8V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.023760 More

BSMD0805-075-6V
PPTC SMD ,0805 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD0603-002-60V
PPTC SMD ,0603 ,20mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD0603L-150
PPTC SMD ,0603 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.036554 More

BSMD0402L-005
PPTC SMD ,0402 ,50mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.049043 More

BSMD1206-050-33V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD1812-160-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.6A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.031071 More

BSMD0805-110-6V
PPTC SMD ,0805 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.023760 More

BSMD0603-003-60V
PPTC SMD ,0603 ,30mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-050-16V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More
BSMD1206L-350
PPTC SMD ,1206 ,3.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.056658 More

BSMD1206L-380
PPTC SMD ,1206 ,3.8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-150-6V
PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0603-020-16V
PPTC SMD ,0603 ,200mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-300-8V
PPTC SMD ,1812 ,3A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.032898 More

BSMD0805-100-12V
PPTC SMD ,0805 ,1A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.027415 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in