✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1210-8A00C80CB1LA |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1210L-800 |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1210L |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1210 |
| Hold Current (A) : | 8A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1210 ,8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1210L |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1210L |
| Size | 1210 |
| Hold Current (A) | 1.5A~8.0A |
| Trip Current (A) | 3.0A~16.0A |
| Rated Voltage (V) | 6V |
| Typical Power (W) | 1.2W~1.6W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1210L_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-01

BSMD1812-160-8V
PPTC SMD ,1812 ,1.6A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.000000 More

BSMD0805L-075
PPTC SMD ,0805 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-005-72V
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,72V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-150-8V
PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1812L-600-12V
PPTC SMD ,1812 ,6A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.113317 More

BSMD1206-110-24V
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.034269 More

BSMD0603-005-24V
PPTC SMD ,0603 ,50mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD0805-004-24V
PPTC SMD ,0805 ,40mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.000000 More

BSMD0603-010-15V
PPTC SMD ,0603 ,100mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.021932 More

BSMD0603-025-24V
PPTC SMD ,0603 ,250mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.027415 More

BSMD1812-010-60V
PPTC SMD ,1812 ,100mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD0603L-300
PPTC SMD ,0603 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.000000 More

BSMD0603-035-6V
PPTC SMD ,0603 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD1812-110-24V
PPTC SMD ,1812 ,1.1A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD0805-020-36V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,36V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-300-12V
PPTC SMD ,1206 ,3A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1210-075-6V
PPTC SMD ,1210 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD0805-004-30V
PPTC SMD ,0805 ,40mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-025-24V
PPTC SMD ,1206 ,250mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1206-260-12V
PPTC SMD ,1206 ,2.6A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in