✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1210-A200H60CB10A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1210-020-60V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1210 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1210 |
| Hold Current (A) : | 200mA |
| Voltage (V) : | DC60V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1210 ,200mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1210 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1210 |
| Size | 1210 |
| Hold Current (A) | 0.05A~2A |
| Trip Current (A) | 0.15A~4A |
| Rated Voltage (V) | 6.0V~60V |
| Typical Power (W) | 0.6W~0.8W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1210_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-01

BSMD2018-100-15V
PPTC SMD ,2018 ,1.1A ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.042037 More

BSMD1210-110-6V
PPTC SMD ,1210 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.027415 More

BSMD0603-020-9V
PPTC SMD ,0603 ,200mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD1210L-400
PPTC SMD ,1210 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD2920-100-33V
PPTC SMD ,2920 ,1A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.067625 More

BSMD0805-100-6V
PPTC SMD ,0805 ,1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.022846 More

BSMD1206-110-24V
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.034269 More

BSMD1206-300-6V
PPTC SMD ,1206 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.082932 More

BSMD1210L-300
PPTC SMD ,1210 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.047520 More

BSMD0805L-175
PPTC SMD ,0805 ,1.75A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD2018-150-15V
PPTC SMD ,2018 ,1.5A ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.042037 More

BSMD0805-010-15V
PPTC SMD ,0805 ,100mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1210-035-16V
PPTC SMD ,1210 ,350mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-005-60V
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0805L-380
PPTC SMD ,0805 ,3.8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD1206L-600
PPTC SMD ,1206 ,6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1206L-230
PPTC SMD ,1206 ,2.3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-010-30V
PPTC SMD ,1206 ,100mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206L-110
PPTC SMD ,1206 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1210-050-16V
PPTC SMD ,1210 ,500mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in