The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1210-A350E70CS10A |
| Manufacturer Product Number: | SMD1210-035-13.2V |
| Manufacture : | SEA&LAND |
| Series : | SEALAND-SMD1210 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1210 |
| Hold Current (A) : | 350mA |
| Voltage (V) : | DC13.2V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1210 ,350mA ,13.2V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-SMD1210 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | SEA&LAND |
| Product Series | SEALAND-SMD1210 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Fuse Type | PPTC Surface Mount |
| Manufacturer | SEA & LAND ELECTRONIC CORP. |
| Manufacturer Series | SMD1210 |
| Size | Size 3225 mm / 1210 inch |
| Passive aging | +85°C, 1000 hrs. |
| Humidity aging | +85°C, 85% R.H. , 168 hours |
| Thermal shock | +85°C to -40°C, 20 times |
| Resistance to solvent | MIL-STD-202,Method 215 |
| Vibration | MIL-STD-202,Method 201 |
| Ambient operating conditions : | - 40 °C to +85 °C |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Company Profile | 1_陸海簡介.pdf |
| Data Sheet | SMD-1210-010 30V.pdf |
| Electronic | SEA&LAND CONTENTS电子目录.pdf |
| Safety certification | UL E319079 - 20220622.pdf |
| RoHs Report | ROHS SMD(EN).pdf |
| REACH Report | SMD REACH(EN).pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-05-14
Quantity
Unit Price
5
$0.060923
20
$0.048739
100
$0.038077
300
$0.028177
MPQ:4500
MOQ: 4500
MOQ:5
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}
SL1206300
PPTC SMD ,1206 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-SL1206 ,-
$0.049690 More
SMD0603-003-48V
PPTC SMD ,0603 ,30mA ,48V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-SMD0603 ,-
$0.000000 More
nSMD100-12V
PPTC SMD ,1206 ,1A ,12V ,- ,Chip SMD
$0.030385 More
SMD0805-010
PPTC SMD ,0805 ,100mA ,15V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-SMD0805 ,-
$0.024674 More
SL0603200
PPTC SMD ,0603 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-SL0603 ,-
$0.054902 More
SMD185L
PPTC SMD ,2920 ,1.85A ,33V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-SMD2920 ,-
$0.070671 More

SMD0603-005-33V
PPTC SMD ,0603 ,50mA ,33V ,- ,Chip SMD
$0.025892 More
mSMD200
PPTC SMD ,1812 ,2A ,8V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-mSMD ,-
$0.031985 More
nSMD010
PPTC SMD ,1206 ,100mA ,60V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-nSMD ,-
$0.024598 More
mSMD350
PPTC SMD ,1812 ,3.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-mSMD ,-
$0.052546 More
mSMD010-60V
PPTC SMD ,1812 ,100mA ,60V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-mSMD ,-
$0.027416 More
mSMD150-24V
PPTC SMD ,1812 ,1.5A ,24V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-mSMD ,-
$0.041123 More
nSMD005
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,60V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-nSMD ,-
$0.024598 More
SL0603100
PPTC SMD ,0603 ,1A ,6V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-SL0603 ,-
$0.111177 More
nSMD003
PPTC SMD ,1206 ,30mA ,60V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-nSMD ,-
$0.050686 More
nSMD150-13.2V
PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,13.2V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-nSMD ,-
$0.034726 More
nSMD200
PPTC SMD ,1206 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-nSMD ,-
$0.148951 More
nSMD075-24V
PPTC SMD ,1206 ,750mA ,24V ,- ,Chip SMD ,-
$0.031832 More
nSMD035-16V
PPTC SMD ,1206 ,350mA ,16V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-nSMD ,-
$0.126060 More
SMD2018-100
PPTC SMD ,2018 ,1A ,15V ,- ,Chip SMD ,SEA&LAND-SMD2018 ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in