✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1210-A500F50CB10A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1210-050-24V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1210 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1210 |
| Hold Current (A) : | 500mA(0.5A) |
| Voltage (V) : | DC24V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1210 ,500mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1210 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1210 |
| Size | 1210 |
| Hold Current (A) | 0.05A~2A |
| Trip Current (A) | 0.15A~4A |
| Rated Voltage (V) | 6.0V~60V |
| Typical Power (W) | 0.6W~0.8W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1210_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-16

BSMD0603L-200
PPTC SMD ,0603 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.047520 More

BSMD1812-010-60V
PPTC SMD ,1812 ,100mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD1812-150-24V
PPTC SMD ,1812 ,1.5A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.027415 More

BSMD1812-200-33V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.069452 More

BSMD1206-035-33V
PPTC SMD ,1206 ,350mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD0603-005-15V
PPTC SMD ,0603 ,50mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.021932 More

BSMD1210-150-12V
PPTC SMD ,1210 ,1.5A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.034726 More

BSMD0603-003-60V
PPTC SMD ,0603 ,30mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-020-30V
PPTC SMD ,1206 ,200mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD1206-150-16V
PPTC SMD ,1206 ,1.5A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.026654 More

BSMD1206L-400-12V
PPTC SMD ,1206 ,4A ,12V ,- ,Chip SMD
$0.000000 More

BSMD1210L-260
PPTC SMD ,1210 ,2.6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.047520 More

BSMD2018-075-60V
PPTC SMD ,2018 ,750mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.036554 More

BSMD0805L-125
PPTC SMD ,0805 ,1.25A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD1210-035-6V
PPTC SMD ,1210 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD0603L-150
PPTC SMD ,0603 ,1.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.036554 More

BSMD1210L-800
PPTC SMD ,1210 ,8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD0603-005-24V
PPTC SMD ,0603 ,50mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD1210-020-60V
PPTC SMD ,1210 ,200mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-400
PPTC SMD ,1210 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in