✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1812-1A25F50CBHSA |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1812-125-24V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1812 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1812 |
| Hold Current (A) : | 1.25A |
| Voltage (V) : | DC24V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1812 ,1.25A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1812 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1812 |
| Size | 1812 |
| Hold Current (A) | 0.10A~4A |
| Trip Current (A) | 0.30A~8A |
| Rated Voltage (V) | 6.0V~60V |
| Typical Power (W) | 0.8W~2.0W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1812_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-09

BSMD0805L-350
PPTC SMD ,0805 ,3.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD0805-035-30V
PPTC SMD ,0805 ,350mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.029243 More

BSMD0805-020-33V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.023760 More

BSMD1206-260-12V
PPTC SMD ,1206 ,2.6A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206L-400-12V
PPTC SMD ,1206 ,4A ,12V ,- ,Chip SMD
$0.000000 More

BSMD0603L-300
PPTC SMD ,0603 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.000000 More

BSMD0603-075-6V
PPTC SMD ,0603 ,750mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.027415 More

BSMD1812-050-60V
PPTC SMD ,1812 ,500mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.032898 More

BSMD0402L-035
PPTC SMD ,0402 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0402L ,-
$0.056049 More

BSMD0805-110-12V
PPTC SMD ,0805 ,1.1A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.027415 More

BSMD1210L-200
PPTC SMD ,1210 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD2920-125-33V
PPTC SMD ,2920 ,1.25A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.053003 More

BSMD1210-050-16V
PPTC SMD ,1210 ,500mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-020-24V
PPTC SMD ,1206 ,200mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD1206-075-24V
PPTC SMD ,1206 ,750mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.036173 More

BSMD1206-025-33V
PPTC SMD ,1206 ,250mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.022846 More

BSMD0805-035-16V
PPTC SMD ,0805 ,350mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.021932 More

BSMD1206-035-16V
PPTC SMD ,1206 ,350mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1206L-400
PPTC SMD ,1206 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.065797 More

BSMD1210L-700
PPTC SMD ,1210 ,7A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in