✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-1812-A500F90CBHSA |
| Manufacturer Product Number: | BSMD1812-050-30V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD1812 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 1812 |
| Hold Current (A) : | 500mA(0.5A) |
| Voltage (V) : | DC30V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,1812 ,500mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD1812 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD1812 |
| Size | 1812 |
| Hold Current (A) | 0.10A~4A |
| Trip Current (A) | 0.30A~8A |
| Rated Voltage (V) | 6.0V~60V |
| Typical Power (W) | 0.8W~2.0W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD1812_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-11
Quantity
Unit Price
1
$0.089100
10
$0.041580
100
$0.037620
300
$0.032670
MPQ:1500
MOQ: 1500
MOQ:1
When the purchase quantity is less than the inventory, you can purchase directly, the purchase quantity is: N * MOQ
When the purchase quantity is greater than the inventory, you need to order; when ordering, the purchase quantity is: N * MPQ
Order quantity
Unit Price
Count
{{product.num}}
{{ isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.price:product.usdPrice}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
{{isCn?'¥':'$'}}{{ isCn?product.subTotal:product.usdSubTotal}}
Lead time: {{ (product.stock > 0 && product.num <= product.stock) ? 'In stock': 'Estimated delivery date ' + product.leadDate }}

BSMD1206-100-24V
PPTC SMD ,1206 ,1A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.028558 More

BSMD0805L-300
PPTC SMD ,0805 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.049348 More

BSMD1206L-450
PPTC SMD ,1206 ,4.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.074935 More

BSMD0805-035-24V
PPTC SMD ,0805 ,350mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.025588 More

BSMD0603-050-9V
PPTC SMD ,0603 ,500mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD0603L-200
PPTC SMD ,0603 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.047520 More

BSMD2018-100-33V
PPTC SMD ,2018 ,1.1A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.045692 More

BSMD1206-010-72V
PPTC SMD ,1206 ,100mA ,72V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-050-13.2V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,13.2V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD2920-125-33V
PPTC SMD ,2920 ,1.25A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.053003 More

BSMD0805-020-15V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1206L-400-12V
PPTC SMD ,1206 ,4A ,12V ,- ,Chip SMD
$0.000000 More

BSMD1812-075-24V
PPTC SMD ,1812 ,750mA ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.021932 More

BSMD0805-004-30V
PPTC SMD ,0805 ,40mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.000000 More

BSMD1206L-400
PPTC SMD ,1206 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.065797 More

BSMD0805-075-12V
PPTC SMD ,0805 ,750mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD2920-100-60V
PPTC SMD ,2920 ,1A ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.096868 More

BSMD1812-020-60V
PPTC SMD ,1812 ,200mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD1812-075-33V
PPTC SMD ,1812 ,750mA ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.029243 More

BSMD1812-160-8V
PPTC SMD ,1812 ,1.6A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in