✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-2018-3A001C0CB20A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD2018-300-16V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD2018 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 2018 |
| Hold Current (A) : | 3A |
| Voltage (V) : | DC16V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,2018 ,3A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD2018 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD2018 |
| Size | 2018 |
| Hold Current (A) | 0.30A~2.0A |
| Trip Current (A) | 0.60A~4.0A |
| Rated Voltage (V) | 10V~60V |
| Typical Power (W) | 0.9W~1.1W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD2018_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-01

BSMD1210-110-16V
PPTC SMD ,1210 ,1.1A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.031071 More

BSMD2018-100-33V
PPTC SMD ,2018 ,1.1A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.045692 More

BSMD0805-010-15V
PPTC SMD ,0805 ,100mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1210L-200
PPTC SMD ,1210 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD2018-100-15V
PPTC SMD ,2018 ,1.1A ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.042037 More

BSMD0805-020-9V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1812-160-24V
PPTC SMD ,1812 ,1.6A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.000000 More

BSMD1210-035-6V
PPTC SMD ,1210 ,350mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD1812-110-24V
PPTC SMD ,1812 ,1.1A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD0805-001-60V
PPTC SMD ,0805 ,10mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.040209 More

BSMD1210L-300
PPTC SMD ,1210 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.047520 More

BSMD2920-185-33V
PPTC SMD ,2920 ,1.85A ,33V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,-
$0.058486 More

BSMD0805L-300
PPTC SMD ,0805 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.049348 More

BSMD0805-050-15V
PPTC SMD ,0805 ,500mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-200-24V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.040209 More

BSMD0603-002-60V
PPTC SMD ,0603 ,20mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD1206L-230
PPTC SMD ,1206 ,2.3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1206L-600
PPTC SMD ,1206 ,6A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.000000 More

BSMD1210L-400
PPTC SMD ,1210 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD0805L-200
PPTC SMD ,0805 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.042037 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in