✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-2018-5A00C80CB20A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD2018-500-6V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD2018 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 2018 |
| Hold Current (A) : | 5A |
| Voltage (V) : | DC6V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,2018 ,5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD2018 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD2018 |
| Size | 2018 |
| Hold Current (A) | 0.30A~2.0A |
| Trip Current (A) | 0.60A~4.0A |
| Rated Voltage (V) | 10V~60V |
| Typical Power (W) | 0.9W~1.1W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD2018_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-01

BSMD1206-050-6V
PPTC SMD ,1206 ,500mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD0603L-110
PPTC SMD ,0603 ,1.1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.033812 More

BSMD0805L-175
PPTC SMD ,0805 ,1.75A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD1206-005-30V
PPTC SMD ,1206 ,50mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD0805L-380
PPTC SMD ,0805 ,3.8A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-030-30V
PPTC SMD ,1812 ,300mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD1210L-750
PPTC SMD ,1210 ,7.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1206L-550
PPTC SMD ,1206 ,5.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.085902 More

BSMD0805L-300
PPTC SMD ,0805 ,3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805L ,-
$0.049348 More

BSMD1210-110-12V
PPTC SMD ,1210 ,1.1A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210 ,-
$0.000000 More

BSMD0603L-100
PPTC SMD ,0603 ,1A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603L ,-
$0.031071 More

BSMD0805-075-12V
PPTC SMD ,0805 ,750mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More

BSMD1206-012-60V
PPTC SMD ,1206 ,120mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD1210L-200
PPTC SMD ,1210 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD2018-200-10V
PPTC SMD ,2018 ,2A ,10V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2018 ,-
$0.045692 More

BSMD1206L-400
PPTC SMD ,1206 ,4A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206L ,-
$0.065797 More

BSMD0805-020-36V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,36V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.000000 More

BSMD1812-110-8V
PPTC SMD ,1812 ,1.1A ,8V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.021932 More

BSMD1812-075-13.2V
PPTC SMD ,1812 ,750mA ,13.2V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.021932 More

BSMD0805-020-15V
PPTC SMD ,0805 ,200mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.020105 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in