✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F11-2920-2A501C0CB29A |
| Manufacturer Product Number: | BSMD2920-250-16V |
| Manufacture : | BHFUSE |
| Series : | BH-BSMD2920 |
| Product Type : | PPTC SMD |
| Size Code : | 2920 |
| Hold Current (A) : | 2.5A |
| Voltage (V) : | DC16V |
| Termination Style : | Chip SMD |
| Description: | PPTC SMD ,2920 ,2.5A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD2920 ,- |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | BHFUSE |
| Product Series | BH-BSMD2920 |
| Product Type | PPTC SMD |
| EU RoHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | Dose not contain REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| Product Type | BSMD2920 |
| Size | 2920 |
| Hold Current (A) | 0.30A~7.0A |
| Trip Current (A) | 0.60A~14.0A |
| Rated Voltage (V) | 10V~60V |
| Typical Power (W) | 1.5W |
| Operationg Temperature | - 40 °C to +85 °C |
| Storage Conditions | 40 °C max,70% R.H. |
| Termination Style | SMD |
| EU ROHS | Compliant(2011/65/EU) |
| EU REACH | REACH SVHC(1907/2006/EC) |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | BHFUSE_BSMD2920_PTC_datasheet.pdf |
| Electronic | Product_Catalog.pdf |
| RoHs Report | RoHS_SZX23-001301-01_EC_F.pdf |
| REACH Report | REACH_SZX23-001301-02_EC_F.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-07-15

BSMD1206-075-16V
PPTC SMD ,1206 ,750mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1206-300-12V
PPTC SMD ,1206 ,3A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD0805-050-12V
PPTC SMD ,0805 ,500mA ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.022298 More

BSMD1206-025-30V
PPTC SMD ,1206 ,250mA ,30V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1812-110-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.1A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More

BSMD0603-050-9V
PPTC SMD ,0603 ,500mA ,9V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD0603-050-6V
PPTC SMD ,0603 ,500mA ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-350-16V
PPTC SMD ,1812 ,3.5A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.051176 More

BSMD0603-002-60V
PPTC SMD ,0603 ,20mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.025588 More

BSMD1206-075-13.2V
PPTC SMD ,1206 ,750mA ,13.2V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD0805-075-16V
PPTC SMD ,0805 ,750mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0805 ,-
$0.023760 More

BSMD1812-350-6V
PPTC SMD ,1812 ,3.5A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.049348 More

BSMD0603-010-15V
PPTC SMD ,0603 ,100mA ,15V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD0603 ,-
$0.021932 More

BSMD1206-260-12V
PPTC SMD ,1206 ,2.6A ,12V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.000000 More

BSMD1206-025-16V
PPTC SMD ,1206 ,250mA ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.019039 More

BSMD1812-200-24V
PPTC SMD ,1812 ,2A ,24V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.040209 More

BSMD1210L-230
PPTC SMD ,1210 ,2.3A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1210L ,-
$0.000000 More

BSMD1812-030-60V
PPTC SMD ,1812 ,300mA ,60V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.018277 More

BSMD1206-200-6V
PPTC SMD ,1206 ,2A ,6V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1206 ,-
$0.020942 More

BSMD1812-125-16V
PPTC SMD ,1812 ,1.25A ,16V ,- ,Chip SMD ,BH-BSMD1812 ,-
$0.025588 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in