✖
The image is for reference only, please refer to the drawing for details
| Product number: | F20-1743-275AS1FNEVSA |
| Manufacturer Product Number: | EVSV1000-275F |
| Manufacturer : | LANSON |
| Series : | LANSON-EVS |
| Type : | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Size : | 137.5*43.5mm |
| Current Value : | 275A |
| Breaking Series : | Fast Acting Type |
| Voltage : | DC1000V |
| Termination Style : | Din |
| Description: | European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,275A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | LANSON |
| Product Series | EVS |
| Product Type | Power Fuse(Speed Fuse) |
| Operating Temperature | -40℃~120℃ |
| Class of Operation | High Speed Fuse |
| Current Rating | 50A-400A |
| Voltage Rating | 1000VDC |
| Ref. to Standard | GB/T13539.4; iec 60269-4; UL248-13 |
| File Type | File Name |
|---|---|
| Data Sheet | EVS.pdf |
| Electronic | LANSON_Product_Catalogue.pdf |
Lead time: Estimated delivery date 2026-06-17

5HT0400KP
Power Fuse ,5*20 ,400mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.306352 More

5HT2120K
Power Fuse ,5*20 ,12A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.258162 More

5HT2200KP
Power Fuse ,5*20 ,20A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.316678 More

5HT0600KP
Power Fuse ,5*20 ,600mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.285699 More

EVSV1000-160B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,160A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-300B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,300A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

6HV2300LP
Power Fuse ,6*30mm ,30A ,660VAC/DC ,- ,Axial strip Lead ,LANSON-6HV ,-
$0.000000 More

PHV2150M
Power Fuse ,10*38mm ,15A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$1.098047 More

5HT2100KP
Power Fuse ,5*20 ,10A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial strip Lead
$0.265046 More

PHV2200M
Power Fuse ,10*38mm ,20A ,1000V ,- ,Axial Without Lead
$2.412554 More

EVSV1000-350F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,350A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

5HT1250K
Power Fuse ,5*20 ,2.5A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

5HT2200K
Power Fuse ,5*20 ,20A ,600VAC ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.282257 More

EVSV1000-350B
European style square Hihg speed Fuse ,79.8*43.5mm ,350A ,1000V ,Fast Acting Type ,Flush,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-200A
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,200A ,1000V ,Fast Acting Type ,Stud-mount,CCC
$0.000000 More

EVSV1000-300F
European style square Hihg speed Fuse ,137.5*43.5mm ,300A ,1000V ,Fast Acting Type ,Din,CCC
$0.000000 More

5HT1400K
Power Fuse ,5*20 ,4A ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.189318 More

EVH40-200A
Power Fuse ,118*38mm ,200A ,1000V ,Stud-mount
$0.000000 More

5HT0600K
Power Fuse ,5*20 ,600mA ,600V ,Time-Lag Type ,Axial Without Lead
$0.223740 More

EVBH36-200A
Power Fuse ,112*36*23mm ,200A ,1000V ,Plate Type Square Bolt
$0.000000 More
No account,Create an account
Already a member,Sign in